Doğum Sonrası Depresyon Hakkında Kısa Bilgiler

Yeni doğmuş bebeğinizi tutan yeni bir anne olmanın tüm heyecanıyla, doğum sonrası depresyon en eğlenceli konuşma konusu değildir. Annelik, kutlanması gereken mutlu ve sevinçli bir şeydir, ancak özellikle doğum sonrası depresyon her yedi anneden birini etkilediğinde göz ardı edilmemesi gereken zor anlar da vardır.

Her kadın benzersiz olduğundan, doğum sonrası depresyon belirtileri aşağıdakiler gibi birçok farklı şekilde ortaya çıkar:

  • Öfke
  • Yorgunluk
  • Aşırı güvensizlik
  • Aşırı kaygı
  • Umutsuzluk ve başarısızlık duygusu
  • Bunalmış hissetmek
  • İlgisizlik

Doğum sonrası depresyon, doğumdan 2 hafta sonra ve bir yıl kadar geç bir zamanda ortaya çıkar. Bu duyguların bir kombinasyonu yerleştikçe, tipik olarak belirli davranışlar ortaya çıkar. Doğum sonrası depresyon, duygudurum dalgalanmalarına, aşırı ağlamaya, iştahta değişikliklere, bebeğe ilgisizliğe, aşırı korumacı olmaya veya karar vermede zorluğa yol açabilir.

Ruhsal hastalık geçmişi olan kadınlarda doğum sonrası depresyonun daha yaygın olduğunu düşünebilirsiniz, ancak hazırlıksız yakalanmayın. Doğum sonrası depresyon, depresyon öyküsü olmayan kadınlarda, hem ilk kez anne olanlarda hem de halihazırda çocuk sahibi olanlarda aynı derecede yaygındır.

Doğum sonrası depresyon nedenleri nelerdir?

Bebek sahibi olmak büyük bir yaşam tarzı değişikliğidir; ancak doğum sonrası depresyon ile yüzeyin altında sadece hayatın değiştiği gerçeğinden çok daha fazlası oluyor. Hiç kimse doğum sonrası depresyona neyin neden olduğunu tam olarak anlayamaz, ancak birçok şeyin bir kombinasyonu olabilir. Bunlar hormonal değişimler ve dengesizlikler, uykusuzluk, aile desteğinin olmaması, stres, zor hamilelik veya akıl hastalığı öyküsü olabilir.

Doğum sonrası depresyon nasıl tedavi edilir?

Tedavi edilmezse, doğum sonrası depresyon haftalarca veya aylarca sürebilir. Doğum sonrası depresyon için yaygın tedaviler, yeni anneler için terapi veya destek gruplarıdır. Bazı doktorlar emziren anneler için güvenli olan antidepresanlar yazabilir. Ancak ilk ve en önemli şey, yeni annenin arkadaşları ve ailesi tarafından desteklendiğinden emin olmaktır. O halde, hamilelik bakım uzmanınıza ellerinden gelenin en iyisini yapabilmeleri için bilgi verirken dürüst ve açık olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.