Doğum Sonrası Bakımda Bebeğe Sarılmanın Faydaları

Çeşitli araştırma çalışmaları, özellikle doğumdan hemen sonra, yenidoğanların gerçekten gelişmek için ciltten cilde temasa (veya “kanguru bakımı” na) ihtiyaç duyduklarını göstermiştir. Bu ilk ebeveyn-çocuk bağlantısı, bir çocuğun gelecekteki gelişimi için bile hayati önem taşır.

Kanguru bakımını bu kadar güçlü yapan nedir? Öncelikle anne ve bebek sarıldığında, oksitosin adı verilen bir hormon salınır. Oksitosin “aşk hormonu” olarak adlandırılır ve doğumdan hemen sonra ve emzirme döneminde en yüksek seviyededir. Bebeğinizle aranızda bir bağ oluşturan bu hormondur.

Bu özel bağın oluşması için ciltten cilde temas şart olsa da, başka birçok faydası da vardır.

Bebeğin vücut ısısını düzenler: Rahimde bebeğinizin kendi vücut ısısını düzenlemesine gerek yoktu. Ancak doğumdan hemen sonra ciltle temas, bebeğin yeni ve farklı bir ortama uyum sağlaması için bir yol sağlar.

Bebeğin iyi uyumasına yardımcı olur: Deriden tene olan bebekler daha kolay uykuya dalar, daha uzun süre uykuda kalır ve uyku kaliteleri daha iyidir.

Bebeğin beyin gelişimini destekler: Vücut ısısını ve kalp atış hızını düzenleyerek ve uykuyu iyileştirerek, beyin daha yüksek bir hızda büyüyebilir ve gelişebilir.

Bebeğin stresini azaltır: Araştırmalar, ciltle temasın bebeğin kortizol (stres hormonu) düzeylerini düşürdüğünü ve bebeğin oksitosin düzeylerini yükselttiğini göstermiştir.

Bebekte kilo alımını teşvik eder: Bebeğinizin vücut ısısı cildiniz tarafından düzenlendiğinden, ısınmak veya soğumak için enerji kullanmasına gerek yoktur. Bunun yerine bebeğiniz bu enerjiyi büyümek için kullanabilir. Ayrıca kortizol seviyeleri düştüğü için bebeğinizin vücudu daha fazla besin emebilir ve daha iyi sindirilebilir.

Deri teması en önemli ve doğumdan hemen sonra faydalıdır. Ancak ilk birkaç ayda bebeğinizin rahminden dünyaya geçişine yardımcı olmaya devam edebilir. Ayrıca anne için de pek çok faydası vardır: artan süt üretimi, azalmış doğum sonrası depresyon ve daha hızlı iyileşme süresi bunlara örnektir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.