Doğum Sonrası Anneleri Neler Bekliyor?

Doğum sonrası, doğumdan sonraki dönem, sınırsız bir neşe ve mutluluk zamanı ve aynı zamanda bir zorluk ve sıkıntı dönemi olabilir. Pek çok kadın için dünyaya yeni bir bebek getirdikleri için harika ve keyifli bir zamandır. Öfkeli ve dengesiz hormonları ve ağrılı ve hırpalanmış vücutlarıyla mücadele eden diğer kadınlar için bu bir kafa karışıklığı, işlev bozukluğu ve hatta depresyon zamanıdır

Doğum Sonrası Karşılaşılan Sorunlar        

Birçok kadın doğumdan sonraki bir yıl içinde doğum sonrası depresyon gelişir. Doktorlar bu durumun neden meydana geldiğinden tam olarak emin olmasalar da, bazıları hamilelikleri sırasında depresyon gelişen kadınların doğumdan sonra doğum sonrası depresyon gelişme riskini büyük ölçüde artıracağına inanıyor. Kendinizi iyi hissetmek ve yeni bebeğinizin doğumunu kutlamak için bu durum ve bu durumu önlemek veya tedavi etmek için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Panik yapmayın, çünkü doğaldır: tüm hamile kadınlar doğumdan sonraki haftalarda bir tür doğum sonu kanama yaşarlar. Doğumdan sonra vücudunuzdan neler bekleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin, böylece hem fiziksel hem de zihinsel olarak vücudunuzun size atacakları için en iyi şekilde hazırlıklı olabilirsiniz.

Yeni bir anne olmanıza rağmen moraliniz bozuk olduğu için kendinizi suçlu hissediyor musunuz? Yapma. Yeni annelerin %80 kadarının çocuğunuzun doğumundan sonraki dört gün içinde hafif bir depresyon şekli olan “bebek hüznü” yaşayacağını biliyor muydunuz? Korkmayın, bu durum genellikle ortaya çıktıktan sonraki iki hafta içinde kaybolur. Belirtiler devam ederse, doğum sonrası depresyon yaşıyor olabileceğiniz için doktorunuza danışın.

Emzirmelisiniz?

Bebeğinizi beslemek söz konusu olduğunda meme gerçekten en iyisi mi? Emzirme hakkındaki yazımızla kendiniz karar verin. Ayrıca, bebeklerini emziren kadınların, emzirirken vücudunuz tarafından salınan kimyasalların sağladığı bir doğal doğum kontrol yönteminden de yararlanabileceğini biliyor muydunuz? Bu tür doğum kontrolü, laktasyonel amenore yöntemi olarak bilinir.

Tuvalet Eğitimi

Siz farkına varmadan, bebeğiniz yürümeye başlayan çocuk aşamasına ulaşacaktır. Yeni yürümeye başlayan çocukluk yıllarındaki en önemli gelişimsel dönüm noktalarından biri lazımlık eğitimidir. Bu bilgilendirici lazımlık eğitimi tavsiye makalesinde, çocuğunuzda tuvalet eğitimi hazırlığının belirtileri hakkında bilgi edinin ve tuvalet eğitimi hakkında yararlı ipuçları bulun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.