Doğum Sancısı Neye Benzer? Nasıl Anlaşılır?

Doğum sancıları, hipofiz bezi tarafından salınan oksitosin hormonu tarafından uyarılan rahim kaslarının periyodik olarak sıkılaştırılması ve gevşetilmesidir. Sırtta kramp olarak başlarlar ve karın boyunca dalga benzeri bir şekilde hareket ederler. Karın çok sertleşir. Kasılmalar uterusun (fundus) üst kısmını sıkılaştırır ve kalınlaştırırken alt kısmı ve serviksi gerer ve gevşetir. Bu sancı serisi bebeğin doğum kanalından geçmesine yardımcı olur.

Doğum Sancısı Nasıldır?

Doğuma yakın haftalarda meydana gelen Braxton Hicks kasılmaları olarak da bilinen gerçek doğum sancıları ile yanlış kasılmalar arasında ayrım yapmak zor olabilir. Bu yanlış sancılar düzenlidir ve yoğunluğu değişir. Bazı kadınlar aslında bu kasılmalar nedeniyle doğum yaptıklarını düşünmektedirler.

Bununla birlikte, önemli ayırt edici faktör ilerlemedir. Yalancı sancıların aksine, gerçek sancılar zamanla daha güçlü, daha uzun ve daha yakınlaşır.

Suyunuz gelmeden önce meydana gelen bazı kasılmalar dışında, doğum kasılmaları olduğundan emin olabilirsiniz. Doğumunuza ne kadar mesafe kaldığınızı kontrol etmek için bir saat veya saat yerine bir hesaplayıcı ile kolayca ölçebilirsiniz.

Doğum Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Birkaç sancıyı takip etmeyi deneyin. Sonra bir sancının başlangıcından diğerinin başlangıcına kadar saymaya başlayın. Aşağıdaki gibi sancınız varsa gerçek doğum içinde olduğunuzu bileceksiniz:

  • Düzenli aralıklarla
  • Güçlenen
  • Daha uzun sürer
  • Daha sık olur
  • Konum değiştirseniz, uzanmanız veya yürümenizde bile devam eden
  • Daralma sıklığı

Aşağıdaki şekil 4-1-2 kuralının basit bir formülüne dayanmaktadır, yani:

  • Sancılar dört dakika arayla
  • Her sancı bir dakika sürer
  • Bu desen en az iki saat kalır.

Erken Doğum Sancısı Belirtileri?

37 haftalık hamilelikten önce servikal değişikliklere neden olan düzenli sancılara başlarsanız, bunların erken preterm sancı olduğu bilinir. Serviksdeki değişiklikler, sizi erken doğuma gönderen hem boşalmayı hem de genişlemeyi içerir.

Sıkça Sorulan Sorular

Braxton Hicks Kasılmasının Gerçek Sancıdan Farkı Nedir?

Gerçek kasılmalar sırttan başlar ve karına doğru yayılır. Braxton Hicks kasılmaları sadece karnın içindedir ve karnın bir kısmında sertleşmeye neden olabilir. Çoğunlukla acı vermezler. Bir seferde dört ila beş kasılma olur ve sonra kaybolurlar. Ancak yalancı sancı olmayan gerçek doğum sancıları zamanla daha da güçlenir, daha yakın ve daha acı verir.

Yalancı doğum sancısı olarak da bilinen Braxton Hicks, bedeni yakın doğum için hazırlar. Bu sancılar düzensiz ve kısadır ve çok acı verici değildir. Braxton Hicks Kasılmaları hamileliğin 5. veya 7. ayda başlar ve doğuma kadar devam eder.

Doğum Sancısı İlk Nasıl Başlar?

Doğum eylemine girmek, ağrı hafif ila şiddetli arasında değişen dönem ağrılarına benzer. Her kadında farklıdır. Doğum sancıları tam olarak nerelerde olur?Bir sırt ağrınız veya kramplarınız veya her ikiniz de olacaktır. Veya karnın alt kısmında ağırlık veya ağrı hissedersiniz.

Braxton Hicks kasılmaları genellikle ön ve kasık bölgesinde hissedilir. Ayrıca sırttan da gelebilir, ancak asla öne doğru hareket etmez.

Normal Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Sancı zamanlamanız üç ila dört dakika aralıklıysa ve sol tarafınızda yürüdükten veya uzandıktan sonra bile durmuyorsa, doğuma yakın olabilirsiniz. Jinekoloğunuzla görüşme veya hastaneye gitme zamanı. Sancınızın ayrıntılarını ve kasılmalarınızın uzaması ve aradaki sürelerin birbirine yaklaşıp yaklaşmaması hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Uyarı: Herhangi bir sorunuz veya şüpheniz varsa, derhal sağlık uzmanınıza başvurun!

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir