Doğum Öncesi Vitaminlere Ne Zaman Başlamalı? Yan Etkileri Var Mı?

Doğum öncesi vitaminler, hamile olan veya hamile kalmaya çalışan kişiler için yapılır. Folik asit, hamilelik öncesi sağlık için en önemli vitamindir.

Hamile kalmayı mı düşünüyorsunuz? Doğum öncesi vitaminler nelerdir?

Doğum öncesi vitaminler, hamileliğiniz öncesinde ve sırasında ihtiyaç duyduğunuz günlük vitamin ve mineralleri içeren takviyelerdir.

Folik asit, hamilelik planlarken alınması gereken en önemli vitamindir. Folik asit, vücudunuzdaki hücrelerin büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu bir B vitaminidir. Hamilelikten önce ve hamilelik sırasında en az 1 ay boyunca her gün 400 mcg folik asit almak, bebeğin beyni ve omurgasıyla ilgili nöral tüp kusurları (NTD’ler) ile ilgili sorun riskini azaltmaya yardımcı olabilir. NTD’lerden veya orak hücre hastalığından etkilenmiş bir hamilelik geçirmiş olanlar gibi bazı kadınların daha fazla folik aside ihtiyacı olabilir. Size uygun dozu doktorunuzla veya hemşirenizle konuşun.

Çoğu besin yediğiniz gıdalardan gelmelidir, ancak doğum öncesi vitaminleri almak da iyi bir fikirdir. Hemşireniz, doktorunuz veya ebeniz folik asidin yanı sıra sizin için en iyi vitaminleri önerebilir.

Doğum öncesi vitaminleri ne zaman almaya başlamalıyım?

Hamile kalmaya başlamadan en az 1 ay önce folik asit almaya başlayın. Hamileliğin ilk birkaç haftası, fetüs sağlığı ve gelişimi için gerçekten önemli bir zamandır. Folik asit ve diğer doğum öncesi vitaminleri almak, bazı doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Tüm hamileliğiniz boyunca doğum öncesi vitaminleri almaya devam edin.

Doğum öncesi vitaminlerin yan etkileri var mı?

Pek çok insan doğum öncesi vitaminlerin yan etkilerini merak ediyor. Bazı insanlar doğum öncesi vitaminleri almaktan mide bulantısı veya kabızlık çeker. Bu başınıza gelirse, aldığınız marka veya vitamin türleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Doğum öncesi vitaminler tabletler veya kapsüller halinde gelir, bu nedenle vücudunuz için en iyi olanı bulmak yan etkileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Doktorunuz veya ebeniz, vücudunuz için en iyi sonucu verecek doğum öncesi bir vitamini bulmanıza yardımcı olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir