Doğum Öncesi (Prenatal) Vitaminler: Bilmeniz Gerekenler

doğum öncesi vitaminler

Kadın doğum uzmanları yıllardır ilk doğum öncesi ziyarette rutin olarak hamile kadınlar için prenatal vitaminler reçete etmekteler. Şimdi ise daha fazla sayıda doktor kadınlara gebe kalmadan önce bile takviyeler almalarını tavsiye etmekteler. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken husus, gebe kalmak isteyen veya gebe kalan kadınların bu takviyeleri ve doğum öncesi vitaminleri doktor tavsiyesi ile kullanmalarıdır. Doktorunuz reçete ettiği takdirde, bu vitaminleri doktor kontrolü altında kullanmanız bazı faydalar sağlayacaktır.

Prenatal vitaminler hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilir ve bu hamilelik döneminde bu vitaminlerin anne ve bebeğe sağladığı faydalar hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bebek sahibi olma çağında olan kadınlarda kendi sağlıklarını ve gelişmekte olan bebeklerin sağlığını korumak için yeterli folik asit, demir ve kalsiyum olarak bu üç temek besleyici maddenin yeterli olarak alındığına emin olmak önemidir.

MD, MPH, Klinik Kadın Hastalıkları ve Doğum Kadın Doğum ve Araştırma Hastanesi Doç. Dr. Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde çalışan uzman Siobhan Dolan’a göre, “Doktorunuzun ilk doğum öncesi ziyaretinizde prenatal vitaminler için bir reçete vermesini beklemeyin; hamile kalmadan en az bir ay önce almaya başlayın.” sözlerine yer vermiştir.

Hamile Kalmadan Önce İhtiyacınız Olan Takviyeler

En önemli şey, sağlıklı bebek gelişimi için düzenli bir günlük multivitamin alımı olduğu uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Buna göre, doğum kusurlarını önlemek için çalışan kar amacı gütmeyen bir araştırma grubu, gebelik öncesi ve hemen sonrasında dengeli bir beslenme birlikte aldığınıza ek olarak her gün 400 mikrogram folik asit alımının yüzde 70’e kadar nöral tüp kusurlarının (büyüyen bebeğin beyni veya omurgası ile ilgili sorunlar) önleyebileceği sonucuna varılmıştır. Bu miktar günlük multivitamin/mineral formülleri, özellikle kadınlar için tasarlanmış olanların çoğunun içinde bulunur.

Hamilelik döneminde daha fazla demir ve kalsiyuma ihtiyacınız olabilir. Ve muhtemelen gebeliğin en erken haftaları içinde hamile olduğunuzu bilmeyeceğinize göre, hamile kalmayı denemeye başlar başlamaz bu iki mineralin alımını artırmaya başlamak iyi bir fikirdir. Demir için yetişkin kadınlarda önerilen alım miktarı günlük 18 miligramdır ve çoğu multivitaminde bunu bulabilirsiniz. Hamile kadınların günde daha fazla (27 miligram) ihtiyacı vardır ve bu genellikle doğum öncesi formüller için eşik değerdir.

Kalsiyum söz konusu olduğunda ise, doğurganlık çağındaki kadınlarda genellikle beslenme uzmanları tarafından her gün önerilen 1000 miligram olan reçeteli takviyeler bile tavsiye edilen kalsiyum seviyelerine uymamaktadır. Bu seviyedeki kalsiyum, multivitamin hapını çok büyük yapar. Ayrı bir kalsiyum takviyesi almak bir seçenektir. Ve kadınlar beslenmelerinde, süt ürünlerinden ve yeşil yapraklı sebzelerden bol miktarda kalsiyum almaya dikkat etmelidirler.

Memnun kaldığınız bir takviyeyi bulmadan önce birkaç formül denemek zorunda kalabilirsiniz. Bazıları mide sorunlarına (özellikle de demir miktarı yüksek formüller) neden olabilir. Diğerleri kolayca yutulamayacak kadar büyük olabilir.

Doğum öncesi formüllerde bir standart yoktur. Üreticiler, ürünlerini reçeteli veya reçetesiz olarak seçeneklerde sunabilirler. Daha uzun veya daha kısa vitamin ve mineral listeleri ile bitkiler bile içerebilirler. Markadan markaya içeriğin miktarı konusunda herhangi bir tutarlılık yoktur. İçerikler çok fazla değişebileceğinden, bilgilendirilmek size kalmıştır: etiketleri okumak, doktorunuzla ve eczacınızla konuşmak ve sizin için en iyi hapı seçmek önemli bir süreçtir. Doğru olan beslenmenize, farklı haplar için toleransınıza ve sigortanızın reçeteli hapları kapsayıp kapsamadığına (eğer öyleyse, en ucuz seçenek olabilir) bağlıdır. Özellikle etiketleri dikkatli okumak önemlidir. Günde bir kez alınan multi vitamin, şu anda zaten ihtiyacınız olan vitaminleri ve mineralleri içeriyor olabilir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir