Doğum Öncesi Masaj: Faydaları, Güvenli Teknikler ve Ne Zaman Kaçınılmalıdır?

Doğum öncesi veya hamilelik masajı hamilelik ağrılarını ve rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olur. Tüm vücut masajına benzer, ancak annenin ve bebeğin güvenliği için birkaç değişiklikler mevcuttur.

Çoğu hamile kadın, kaslarda ağrı ve sızıdan kurtulmak ve bebeğin doğmasından önce rahatlamak için doğum öncesi masajı tercih eder. Bu yazıda, gebelikte masaj yaptırmanın güvenli olup olmadığını, nasıl yapıldığını ve almanız gereken güvenlik önlemlerini anlatıyoruz.

Hamilelikte Masaj Yaptırmak Güvenli Midir?

Bazı anneler, doğum ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olmak için ikinci veya üçüncü trimesterde ve hatta doğum öncesi masajları tercih edebilirler. Ancak ilk üç ayda düşükler ve ilk üç ayda daha fazla mide bulantısı insidansı nedeniyle ilk trimesterde önerilmez .

Gebeliğin ilk 3 ayından sonra doktorunuz da onay verirse, doğum öncesi masajı sadece risk faktörlerinin hiçbirinin geçerli olmaması durumunda uzman birine yaptırın.

Doğum Öncesi Masaj Yaptırmanın Faydaları

Doğum öncesi masajın rahatlama ve sağlıklılık hissi verdiğine inanılmaktadır. Depresyon, anksiyete, sırt ve bacak ağrısını azaltmada etkili olduğu bilinmektedi. Diğer birkaç avantajı şöyledir:

Stresi azaltır: Hamilelik çoğu kadın için stresli bir süreç olabilir. Minnesota Üniversitesi Sağlık Uzmanlarına göre, doğum öncesi masaj terapisi kortizol seviyelerini azaltabilir. Böylece hamilelikte stresi azaltabilir.

Uykuyu iyileştirir: Bir çalışmada 26 hamile kadın, beş hafta boyunca masaj terapisine veya gevşeme terapisine katıldı. Masaj terapisi grubu gevşeme terapisi grubuna göre daha iyi uyuduğu bildirildi.

Baş ağrılarını hafifletir: Gebelikte, kadınlar hormonal dalgalanmalar ve dehidrasyon (vücudun susuz kalması) gibi diğer nedenlerden dolayı migren baş ağrılarına sahip olabilir. Masaj terapisi tetik noktalarını önemli ölçüde sakinleştirebilir ve baş ağrılarını hafifletebilir.

Şişkinliği azaltır: Kan damarları üzerindeki artan basınç, eklemlerde ödem veya şişmeye neden olabilir. Masaj, yumuşak dokuları şişmiş eklemlerdeki sıvı toplanmasını azaltmak için uyararak şişliği azaltabilir .

Mide ekşimesini rahatlatır: Hafif bir karın masajı miyofasyal dokuları gevşetir, sinir sistemini rahatlatır ve midede basıncı hafifletir.

Bel ağrısını hafifletir: Ağırlık merkezinin ve rahat bağların ve siyatikin kayması bel ağrısına neden olabilir. Doğum öncesi masaj ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kan dolaşımını iyileştirir: Prenatal masaj, vücudun her bölgesine, özellikle alt ekstremitelere kan dolaşımını artırabilir ve varisli damarları da önleyebilir.

Hormonları stabilize eder: Araştırma, doğum öncesi masajın iyi hissettiren hormonları (serotonin ve dopamin) aktive edebileceğini ve ruh halinizi iyileştirebileceğini ortaya koymaktadır.

Doğum sonuçlarını iyileştirir: Doğum ve Jinekoloji Uzman İncelemesinde belirtilen bulgulara göre, doğum öncesi masaj alan kadınların daha az ağrısı vardır ve daha az ilaca ihtiyaç duymayan daha kısa sürede doğum yaptıkları bildirilmiştir.

Erken doğum riskini azaltır: Bir araştırma çalışmasında, depresyon tanısı konan gebe kadınlara masaj terapisi uygulanmıştır. Sadece depresyonun azaltılmasına yardımcı olmakla kalmayarak, aynı zamanda bebeklerde erken ve düşük doğum ağırlığı riskini de azaltmıştır.

Masaj bazı ağrıları hafifletebilir ve vücudunuzu ve zihninizi rahatlatabilir. Ancak bazı noktalara baskı uygulanması riskli olabilir mi?

Doğum Öncesi (Prenatal) Masajın Yan Etkileri Var Mı? Zararlı Mı?

Doğum öncesi masajın bazı yan etkileri olabilir. Bunlar şöyledir:

  • Bulantı ve baş dönmesi yaşıyorsanız, özellikle ilk trimesterde masaj semptomları ağırlaştırabilir.
  • Bazı insanlar ilk üç aylık dönemde prenatal masajın düşükle sonuçlanabileceğine inanırken, bunu kanıtlayan yeterli kanıt yoktur.
  • Masajı, doğum öncesi masaj deneyimi olan sertifikalı bir masaj terapisti veya lisanslı masaj terapisti tarafından yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

Prenatal Masajın Normal Bir Masajdan Farkı Nedir?

Prenatal masaj, genel bir masajdan masöz tarafından uyarılan basınç noktaları bakımından farklıdır. Genel bir masaj terapisi seansı, hamile kadınlar için daha güvenli ve rahat hale getirmek için aşağıdaki şekillerde değiştirilir:

  • Sırtın yanı sıra, karın, çatlak izlerini azaltmak için karın cildinin nemini ve elastikiyetini arttırmak için hafifçe masaj yapılabilir.
  • Ayak bileği, ayak ve sakrum boyunca karın ve basınç noktaları, kasılmalara neden olduğu veya doğuma neden oldukları için kullanılmaz.
  • Hamilelikte uygun olmadığı düşünülen adaçayı, biberiye ve tarçın gibi uçucu yağlardan kaçınılır.
  • Bebeğinize zarar vermemek için derin doku masajı uygulanmaz.
  • İsveç masaj stili, size konfor sağlamak için yastıklar ve diğer destek aksesuarları kullanılarak uygulanır. Sıkı kaslara uzun uygulama yapar ve eklem hareketliliğine odaklanır.

İyi bir hamilelik masajı tercihlerinize ve vücudunuzun özel gereksinimlerine göre özelleştirilir.

Ayrıca Bakınız: Doğum Öncesi Masaj Nasıl Yapılır?

Kaynaklar:

  1. Susan G. Salvo; Mosby’s Pathology for Massage Therapists; Page 384
  2. Prenatal Massage: An Infant and Mother’s first Touch; Fremont College

Gebelikte doğum öncesi masajı denediniz mi? Aşağıdaki yorum bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir