Doğum Mu? Değil mi? Braxton Hicks Kasılmaları Hakkında Bilgi Edinin

Hamile bir kadın için yeni bir bebeği beklemek heyecan verici bir süre. olabilir – beklenti (ve artan rahatsızlık) hamileliğin son birkaç haftasını hiç bitmeyen gibi gösterebilir.

Dahası, bebeğin ne zaman geleceğine dair kesin bir tarih yok. Bunun yerine, hamile anneler, doğumun başladığına dair “işaretler” beklemek zorundadır. Birçok anneyi erken hastaneye gitmesine sebep olan bir gebelik olgusu Braxton Hicks kasılmalarıdır.

Bu kasılmalar bazen “yanlış sancı” olarak anılır. Çünkü bu kasılmalar en tecrübeli anneyi bile doğumun başladığına ikna edebilirler. Bu yalancı kasılmaları ilk tanımlayan İngiliz kadın doğum uzmanı John Braxton Hicks‘in adını taşıyan BH kasılmaları, aslında yalancı kasılmalardır.

Bu kasılmalara bazen ısınma veya tonlama kasılmaları denir. Çünkü bunların doğum işi için uterusu sıkılaştırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bunu, serviksi gerçekten genişleten gerçek doğum kasılmalarıyla karşılaştırın. Yine de farkı söylemek zor. Çünkü Braxton Hicks kasılmaları çok güçlü hissedebilir ve tekrar ortaya çıkabilir.

Farkı nasıl anlayacağınızı merak ediyor musunuz?

Aktivitenizi değiştirin. Genellikle kadınlar bir süre oturursa, biraz su içerse veya banyo yaparsa, Braxton Hicks kasılmaları geçecektir. Öte yandan gerçek kasılmalar kalacaktır.

Frekansı kontrol edin. Braxton Hicks kasılmaları genellikle düzensizdir ve yoğunluklarında sabittir, gerçek kasılmalar ise düzenlidir ve yoğunluğu artar.

Diğer doğum belirtileri arayın. Sulu akıntınız veya kahverengi renkli mukozanız var mı? Gevşek dışkı veya bel ağrısı? Doğumun başlamasına genellikle bu işaretler eşlik eder.

Sonunda, düzenli olarak Braxton Hicks kasılmaları yaşadığınızı fark edebilirsiniz, örneğin günün sonunda veya kendinizi fiziksel olarak aşırı yorduğunuzda ve bunları tanımakta daha rahat olacaksınız. Ancak bu tür kasılmaları ilk kez yaşıyorsanız ve gerçek doğumun başlayıp başlamadığından emin değilseniz, doktorunuzu aramanızda her zaman sorun yoktur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.