Doğum Korkusu: Farkındalık Doğumda Yardımcı Olabilir mi?

İlk kez anne olan birçok anne için doğum korkusu yaygındır. Bu korku, hamile bir kadının güvenini sarsar ve daha zor bir doğum, daha zor doğum sonuçları ve doğum sonrası depresyonda bir artışla sonuçlandığı kanıtlanmıştır.

Wisconsin-Madison Üniversitesi ve California-San Francisco Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından tamamlanan yeni bir çalışma, doğum sırasında ağrı da dahil olmak üzere doğumun tüm yönleriyle başa çıkmanın bir yolu olarak farkındalığın nasıl kullanılabileceğini inceledi.

Farkındalık Nedir?

Farkındalık, uzun yıllardır insanların kronik ağrı veya stresle baş etmelerinin bir yolu olarak kullanılmıştır.

Doğum sırasında kullanılan farkındalık teknikleri, kadınların o andaki bedenlerinin hislerine odaklanmalarına ve bu hisleri ve onlarla birlikte gelen duyguları kabul etmelerine yardımcı olur.

Doğum Korkusu

Çalışma, farkındalık tekniklerinin kullanımıyla ilk kez anne olan annelerde doğum korkusunu azaltmaya odaklandı.

Çalışma katılımcıları iki gruba ayrıldı. Bir grup, farkındalık eğitimi olmaksızın düzenli bir doğum dersi alan bir kontrol grubuydu. Diğer grup, “Doğumda Zihin: Doğumda Ağrıyla Çalışmak” adlı bir farkındalık eğitimini içeren bir doğum dersi aldı.

İkinci grupta öğretilen teknikler arasında dikkatli hareket, yürüme meditasyonu ve ağrıyla başa çıkma stratejileri vardı. Ayrıca farkındalık tekniklerini uygulama konusunda bildiriler ve sesli materyal aldılar.

Çalışma Sonuçları:

Çalışma, farkındalık eğitiminin daha iyi doğum sonuçları ve daha az şiddetli doğum sonrası depresyon ile sonuçlandığını buldu.

UW-Madison insan profesörü Larissa Duncan, “Farkındalık becerileriyle, çalışmamızdaki kadınlar doğumla daha iyi başa çıkabildiklerini bildirdiler ve yaşamın ilk yılında gelişim ve aile çalışmaları sağlıklı anne-bebek uyumu için kritik bir zihinsel iyilik hali yaşadılar” dedi.

Çalışma sonuçları ayrıca, doğum sırasında epidural oranı kontrol grubu ve farkındalık eğitimi alan grup için aynı olmasına rağmen, farkındalık eğitimi alan kadınların doğum sırasında daha az narkotik kullandığını göstermektedir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir