Doğum Kontrolüne Nasıl Başlanır?

Doğum kontrolüne başlamak – veya açıkçası, herhangi bir yeni ilaç – korkutucu olabilir. Ancak emin olun, size uygun bir ritim bulacaksınız.

Çoğu doğum kontrolü türünün devreye girmesi biraz zaman alır. Ancak, farklı doğum kontrolü biçimlerinin farklı etkinlik programları vardır, yani bazıları diğerlerinden daha kısa sürede etkili olur.

Hangi yöntemin sizin için doğru olduğuna karar vermeden önce doğum kontrolünüze ne zaman ve nasıl başlayacağınızı bilmelisiniz.

Bakınız: Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Etkili?

Regl Ortasında Doğum Kontrolüne Başlanır Mı?

Doğum kontrolü, adet döngüsünü düzenleyerek çalışır. Çoğu yöntem için, regl döngünüzün ortasından başlamakla ilgili yanlış bir şey yoktur.

Her başladığınızda, hormonal doğum kontrolünün etkili olması için yedi gün beklemek önemlidir. O hafta vücudunuzun döngüsünün yeni hormon seviyelerine uyum sağlamasına izin verir.

Hangi doğum kontrol yöntemini seçerseniz seçin, aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

Bakınız: Hormonal Olmayan Doğum Kontrolü Yöntemleri

Doğum Kontrol Haplarına Nasıl Başlanır?

Doğum kontrol haplarını alır almaz başlayabilirsiniz. Öyleyse neden bazı kadınlar regl döngülerinin belirli bir gününü hapları kullanmaya başlamak için bekliyor?

Kombinasyon doğum kontrol hapları – hem östrojen hem de progestin vücudunuza teslim eden haplar – kullanıyorsanız ve bunları adet başladıktan sonraki ilk beş gün içinde almaya başlarsanız, derhal hamilelikten korunursunuz. Haplarınızı regl döngünüz boyunca başka herhangi bir zamanda almaya başlarsanız, tam olarak korunabilmeniz için en az yedi gün üst üste almanız ve bu süre zarfında yedek gebelik koruması (prezervatif gibi) kullanmanız gerekir.

Sadece progestin içeren minihaplar alan kişiler için, tamamen korunmadan önce hapı en az 48 saat boyunca almanız gerekir. Tam etkili olabilmesi için minipillerin her gün aynı üç saatlik zaman diliminde alınması gerektiğini unutmayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir