Doğum Kontrolünde Hormonal Yöntemlerle İlgili Tartışma

Hap Her Zaman Döllenmeyi Engellemez!

Pek çok kadın bunu iki kez düşünmese de, diğer kadınlar kasıtlı olarak oral kontraseptif haplar, implantlar, vajinal halkalar, enjeksiyonlar ve bazı RİA’lar gibi hormonal kontraseptifleri kullanmamayı seçerler. Neden? Bu doğum kontrol yöntemleri hamileliği nasıl engelleyebileceğinden dolayı.

Sorun:

Hormonal doğum kontrol yöntemleri, esas olarak yumurtlamayı baskılayarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bazı durumlarda yumurtlama yine de gerçekleşebilir; Hatta bazı kadınlar için bu her döngüde meydana gelebilir. Sonuç olarak, bu kontraseptifler farklı bir yöntemle gebeliği önlemektedir.

Yumurtlamayı baskılamanın yanı sıra hormonal doğum kontrolü, bir kadının rahminin kaplamasını değiştirir, böylece döllenmiş bir yumurtanın implantasyonu gerçekleşemez. Daha sonra embriyo vücuttan sonraki periyotta atılır. Bunun östrojen içermeyen yöntemlerle ortaya çıkması daha olasıdır.

Tartışmalara neden olan ve bazı kadınları hormonal doğum kontrolünden tamamen uzak tutan bu doğum kontrol yönteminin bu şekilde işleyebilme olasılığıdır.

Döllenme ve Gebe Kalma

Gebe kalmanın mutlak bir tanımı yok gibi görünüyor. Bazı insanlar için gebe kalma, bir yumurta ve bir spermin bir araya gelmesiyle oluşur. Diğer insanlar için, döllenmiş bir yumurta kendisini rahmin zarına yerleştirene kadar gebe kalmaz. Gebe kalmayı nasıl tanımladığınıza bağlı olarak, hormonal doğum kontrolünün döllenmiş bir yumurtanın implantasyonunu önleme yeteneği bir “durdurucu” veya “abortif” bir teknik olarak görülebilir.

Senin için mi?

Bir yumurta bir sperm tarafından döllendiğinde gebe kalmanın gerçekleştiğini düşünen kadınlar, hormonal olmayan bir doğum kontrol yöntemi seçmek isteyebilir. Bu doğum kontrol yöntemleri genellikle kürtaj türleri olarak görülmese de, hamile kalma ve kürtaj hakkındaki kişisel görüşleriniz onların bu kategoriye girmesine neden olabilir.

Hormonal doğum kontrol yöntemleri ile hormonal olmayan doğum kontrol yöntemlerinin artılarını ve eksilerini tartmak ve ahlakı, değerleri ve kişisel refahı açısından kendisi için neyin mantıklı olduğuna karar vermek her kadına kalmıştır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.