Doğum Kontrolü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum kontrolüne dair gereken en iyi şeyler şunları içerir:

  • Bir tür doğum kontrolü seçmek söz konusu olduğunda çeşitli seçenekler vardır.
  • Bazı doğum kontrol seçeneklerinde hormon vardır, bazılarında ise yoktur.
  • Her doğum kontrol yönteminin riskleri ve faydaları vardır.
  • Doğru ve tutarlı bir şekilde kullanacağınız doğum kontrolünü seçmek en iyisidir.

Doğum kontrolüne hazır olduğunuza karar verdiyseniz, kesinlikle seçenekleriniz var. Doğum kontrolü seçmek çok zor olabilir. Ama paniğe kapılmayın, yardım etmek için buradayız.

Doğum kontrolü, düzensiz regl dönemlerini yönetmek, regl kramplarını azaltmak veya regl gecikmesi gibi çeşitli nedenlerle alınabilir. Bu makalenin amaçları doğrultusunda, hamileliği önlemek için kullanılan doğum kontrol türleri hakkında konuşacağız.

Bakınız: Doğum Kontrol Hapı Kullanmanın Faydaları

Reçetesiz Doğum Kontrolü

Çoğu doğum kontrol şekli bir sağlık uzmanından reçete gerektirir. Ancak, acilen bazı hamilelik önlemlerini almanız gerektiğinde, bu seçenekler çoğu eczanede reçetesiz olarak mevcuttur.

Bakınız: Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri

Prezervatifler

Prezervatifler, vücut sıvılarına bir bariyer görevi görmek için cinsel organları kaplayan ince plastik, lateks veya diğer malzemelerdir. Harici veya “erkek” prezervatifler tutarlı ve doğru kullanıldığında çok etkilidir. Kadın / iç prezervatifler daha az popüler olmasına rağmen, doğru kullanıldığında hamileliği önlemede de etkili olabilirler. Bir bonus olarak, prezervatiflerin tutarlı ve doğru kullanımı cinsel yolla bulaşan hastalıklar riskini de önemli ölçüde azaltabilir.

Spermisit Kremleri, Köpükler ve Fitiller

Spermisitler, doğum kontrolünün en az etkili formlarından bazıları olarak kabul edilir, ancak yine de hiçbir koruma kullanmaktan daha iyidir. Her yöntemi daha etkili hale getirmek için spermisitleri krem, köpük veya fitil formunda prezervatif, servikal kapak ve / veya diyaframla kullanabilirsiniz. Spermi hareketsizleştirerek veya yok ederek çalışırlar. Onları uygular uygulamaz çalışırlar ve aynı kullanımla birden çok kez ilişkiye girebilirsiniz.

Doğum Kontrol Süngeri

Doğum kontrol süngeri spermisit ile doldurulur ve ilişkiden önce vajinaya yerleştirilir. Sünger, cinsel ilişkiden sonra altı saat boyunca vajinada kalmalıdır. Sünger, hiç hamile kalmadıysanız daha etkilidir. Spermisitle aynı şekilde çalışır, ancak boşalmayı da emmesinin ek bir yararı vardır, böylece rahme girmez.

Doğurganlık Bilinçlendirme Yöntemleri

Doğurganlık Bilincine Dayalı Yöntemler hem hamile kalmak hem de gebeliği önlemek için kullanılabilir. Bunlar, bir kişinin yumurtanın döllenmesi mümkün olduğunda ne zaman yumurtlayacağını ve cinsiyetten kaçınacağını tahmin etmek için tasarlanmıştır. Çeşitli yöntemleri vardır ve her biri farklı bir etkinlik oranına sahiptir. Bu yöntemlerden bazıları diğer doğum kontrol yöntemlerinden daha fazla dikkat ve çaba gerektirir.

Laktasyonel amenore, sadece emziren doğum sonrası insanlar için etkili bir doğum kontrol şeklidir. Bu yöntem, gündüz dört saatte bir ve gece altı saatte bir emzirmeyi gerektirir. Burada dışsallık ve doğurganlık bilinci de dahil olmak üzere hormonal olmayan doğum kontrolünün diğer formları hakkında her şeyi okuyabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir