Doğum Kontrol İmplantlarının Dezavantajları Nelerdir?

Bazı kadınlar doğum kontrol yöntemi olarak yapılan cilt altı implantlarını aldırdıktan sonra onları rahatsız eden yan etkiler yaşarlar. Ancak bunlar genellikle birkaç ay sonra kaybolur. Nadiren, yan etkiler ciddi olabilir.

Doğum Kontrol İmplantlarının Yan Etkileri

Doğum kontrol implantolumsuz yan etkileri olabilir.

Tüm ilaçlar gibi, implantta yan etkiler olabilir. Ancak birçok insan implanta sorunsuz bir şekilde uyum sağlar. Negatif yan etkiler genellikle vücudunuz implantınıza alıştıktan sonra birkaç ay sonra kaybolur. Doğum kontrol uygulamanızı, yaşadığınız yan etkileri takip etmek için kullanabilirsiniz.

En yaygın yan etki, özellikle ilk 6-12 ay içinde adet düzensizliğidir (lekelenme). Ancak implant taktıran çoğu kadın daha hafif regl kanamaları geçirir veya implant olurken adet kanamaları tamamen durur. Yaygın olmayan diğer olası yan etkiler arasında baş ağrısı, meme ağrısı ve bulantı bulunur. Ayrıca doğum kontrol implantı olan kolunuzda geçici ağrı, morarma veya enfeksiyon olabilir.

Doğum kontrolü sizi kötü hissettirmemelidir. Neyse ki, birçok farklı doğum kontrolü türü var, bu yüzden seçenekleriniz var. Sizi rahatsız eden yan etkilere sahipseniz, başka bir doğum kontrol yöntemi denemek için hemşireniz veya doktorunuzla konuşun.

Doğum Kontrol İmplantları Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları Önler Mi?

Doğum kontrol implantları cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

Doğum kontrol implantları, en iyi doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Ancak sizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumazlar. Neyse ki, her ilişkiye girdiğiniz prezervatif kullanmak, cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma veya yayılma riskinizi gerçekten azaltır.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve deneyimlerinizi okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir