Doğum Kontrol Hapları Ne Zaman Korumaya Başlar?

Doğum Kontrol Haplarını Kullandıktan Ne Kadar Süre Sonra Hamileliği Önler?

Doğum kontrol haplarınızın gebeliği önlemek için alacağı süre, oral kontraseptif türüne bağlı olarak hemen ila yedi gün arasında değişebilir. İlk bekleme döneminden sonra, doğum kontrol hapları tam olarak belirtilen şekilde alındığında gebeliği önlemede yüzde 99 etkili ve tipik kullanımda yüzde 91 etkili olabilir.

Sadece Progestin Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Sadece progestin içeren bir hap reçete edildiğinde, muhtemelen regl döngünüzün başlangıcından sonraki ilk beş gün içinde almanız istenecektir, bu da genellikle regl dönemin ilk günüdür.

23 gün veya daha kısa bir döngünüz yoksa, doğru zaman dilimi içinde almaya başlarsanız hap hemen etkili olacaktır. Kısa regl döngünüz varsa, hapın hamileliği önlemede etkili olması iki tam gün sürebilir.

Kombinasyon Doğum Kontrol Hapları Etkisi Ne Kadar Sürüyor?

Doğum kontrol hapını regl periyodunuzun ilk gününde başlatırsanız, hemen korunmanız gerekir. Kombinasyon hapını adetiniz sırasında veya sonrasında başka bir zamanda başlatırsanız, tamamen etkili hale gelmesi bir hafta sürebilir, bu nedenle hamile kalmamak için bu süre boyunca yedek bir kontraseptif kullanın.

Zaten bir hap kullanıyorsanız ve sadece marka değiştiriyorsanız, işlemdeki haplar arasında bir gün atlamadığınız sürece korunmaya devam edersiniz.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Çalışır?

İki tür doğum kontrol hapı vardır: sadece progestin (veya mini hap) ve kombinasyon hapı. Her biri farklı tip ve miktarda hormon kullanarak benzer şekilde çalışır. Hamileliği önlemek için her gün iki tipten birini almalısınız.

Kombinasyon Doğum Kontrol Hapları

Kombinasyon hapları, yumurtlamanın oluşmasını önlemek için birlikte çalışan östrojen ve progestin hormonlarını içerir. Ayrıca servikal mukusun kalınlaşmasına ve uterus astarının spermin bir yumurtaya ulaşmasını daha da önlemek için incelmesine neden olurlar. Yüzde 91’in üzerinde etkilidirler.

Bir aylık kombinasyon hapları 21 aktif hap (hormon içerdikleri anlamına gelir) ve bir hafta aktif olmayan (hormon yok) hapları içerir. Bazı kombinasyon doğum kontrol haplarının 24 aktif ve dört aktif olmayan hapı vardır. Kadınlar genellikle dönemlerini inaktif haplar haftasında alırlar. Ancak bu süre zarfında hala hamile kalmaya karşı korunuyorlar.

En iyi koruma için kombinasyon hapınızı her gün aynı saatte alın. Ancak, her gün aynı 12 saatlik süre içinde aldığınız sürece, hamile kalmaya karşı korunmalısınız.

Sadece Progestin Hapları

Sadece progestin hapları öncelikle servikal mukusu kalınlaştırarak ve rahim astarını incelterek çalışır. Daha az yaygın olarak, bir kadının yumurtlama şansını da azaltırlar. Düzgün alındıklarında en az yüzde 95 etkilidirler.

Mini haplar 28 aktif hap setinde gelir. Bu hapları her gün tam olarak aynı saatte almak özellikle önemlidir. Bu zaman aralığını üç saat veya daha fazla kaçırırsanız yumurtlamaya başlayabilirsiniz. Mini hapı almak için geç kalırsanız, hamile kalmaktan kaçınmak için önümüzdeki iki gün boyunca prezervatif gibi yedek bir doğum kontrol formu kullanın.

İlişkiye girmediğiniz zamanlarda bile etikete ve sağlık uzmanınızın talimatlarına göre herhangi bir doğum kontrol hapı alın.

Bakınız: Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Etkili?

Doğum Kontrol Hapları Yan Etkileri ve Zararları

Birçok kadın, hapı başlattıktan sonra, çoğu zamanla kaybolan hafif yan etkiler yaşadıklarını bildirmektedir. Bunlar şunları içerebilir:

  • Adet döneminiz veya akışınızdaki değişiklikler
  • Adet gecikmeleri
  • Regl dönemleri arasının değişmesi
  • Vajinal akıntı
  • Mide bulantısı
  • Duygudurum değişiklikleri
  • Baş ağrısı veya migren
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Azalan libido

İnme veya yüksek tansiyon öyküsü olan veya sigara içen kadınlar, kan pıhtıları, inme, yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi daha ciddi yan etkiler riski altında olabilir. Risk almadığınızdan emin olmak için sağlık uzmanınız doğum kontrolünü reçete etmeden önce tıbbi geçmişinizi gözden geçirmek isteyecektir.

Bakınız: Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Güvenli?

Diğer Doğum Kontrol Türleri

Diğer doğum kontrol şekilleri hapdan daha erken veya daha geç çalışmaya başlar. Bunlar:

Hormonal intrauterin cihaz (RİA) – Hormon içeren RİA’lar yerleştirildikten sonraki yedi gün içinde çalışmaya başlar.

Spiral RİA – Bu cihazlar takıldıktan hemen sonra hamileliği önlemede etkilidir.

İmplantDoğum kontrol implantları, döneminize başladıktan sonraki beş gün içinde yerleştirilirse hemen etkilidir. Aksi takdirde, çalışmaya başlaması yedi gün sürer.

NuvaRing gibi halka – Vajinal halkalar, adetinizin ilk gününde takılırsanız hemen etkili olur. Aksi takdirde, etkili olmaları yedi gün sürer.

Sterilizasyon – Tüp ligasyonu olarak da bilinen kalıcı dişi sterilizasyonu hemen etkilidir ve geri döndürülemez.

Bariyer yöntemleri – Prezervatifler, diyaframlar, servikal kapaklar ve süngerler de uygun şekilde giydiğinizde ve etkili bir şekilde takıldıklarında hemen etkilidir.

Hamileliği önlemek için, doğum kontrolünüze başladıktan sonraki geçiş süresi boyunca daima prezervatif, diyafram, sünger veya servikal kapak gibi yedek bir doğum kontrol formu kullanın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.