Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol hapı bazı insanlar için yan etkilere neden olabilir, ancak genellikle birkaç ay sonra kaybolurlar. Ve bazı doğum kontrol hapı yan etkileri olumludur.

Doğum kontrol hapı kullanırken hangi doğum kontrol yan etkilerini beklemeliyim?

Doğum kontrol haplarındaki hormonlar bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir. Ancak bu herkesin başına gelmez, birçok insan hapı sorunsuz kullanır.

Hapı kullanmaya başladıktan sonra, bazı kişilerde şunlar olabilir:

  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Acıyan göğüsler
  • Adet dönemlerinizdeki değişiklikler (erken, geç veya hap kullanırken tamamen durma)
  • Lekelenme (hafif kanama veya kahverengi akıntı)

İyi haber şu ki, bu yan etkiler genellikle 2-3 ay içinde kayboluyor. Yani hapı yeni kullanmaya başladıysanız ve sizi rahatsız eden yan etkileriniz varsa, dışarı çıkmaya çalışın ve vücudunuza hormonlara uyum sağlama şansı verin.

Bakınız: Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Güvenli?

Doğum kontrolü sizi hasta veya rahatsız hissettirmemelidir. Hapın birkaç ay sonra sizi nasıl hissettirdiğini hala sevmiyorsanız, doktorunuzla konuşun. Başka bir marka hap veya farklı bir doğum kontrol yöntemi önerebilirler. Bazı insanlar, onlar için doğru olanı bulmadan önce birkaç farklı hap veya doğum kontrol yöntemi dener.

Ve unutmayın: hapı almayı bırakırsanız ve başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmazsanız, hemen hamilelik riski altında olacaksınız.

Doğum kontrol hapı onlarca yıldır var ve milyonlarca insan güvenli bir şekilde kullanıyor. Doğum kontrol hapı yan etkileri tehlikeli değildir (ancak herhangi bir ilaçta olduğu gibi hap almanın bazı olası riskleri vardır). Hapı kullanırken herhangi bir endişeniz varsa, halk sağlığı merkezinizdeki personel gibi her zaman bir hemşire veya doktoru arayabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir