Doğum Kontrol Hapını Bırakmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Hormonlarınızda herhangi bir değişiklik olduğunda – hap gibi hormonal doğum kontrolüne girdiğinizde veya çıktığınızda olduğu gibi – geçici yan etkilerin olasılığı vardır. Ancak genellikle birkaç ay sonra kaybolurlar.

Doğum kontrol hapı kullanımını bıraktığınızda, vücudunuz önceki haline geri döner.

Yani hap regl dönemlerinizi hafifletirse, kullanmayı bıraktığınızda muhtemelen regl kanaması ağırlaşacaktır. Ayrıca, hapınızı kullanmaya başlamadan önce regl döngünüze geri dönmeniz birkaç ay sürebilir.

Bakınız: Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri

Ve hap cildinizi temizlemeye yardımcı olduysa, hapınız çıktıktan sonra sivilceler geri gelebilir. Ancak herkesin bedeni farklıdır ve bedenlerimiz de zamanla değişir. Örneğin: ergenlikten sonra sivilce çıkma olasılığınız daha düşüktür.

Dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta: hapı bıraktıktan hemen sonra hamile kalabilirsiniz (regl dönemleriniz düzenli olmasa bile). Bu yüzden hap kullanımını bırakacak, ancak hamile kalmak istemiyorsanız, başka bir doğum kontrol yöntemi kullandığınızdan emin olun.

Vücudunuzun hapdan kurtulmaya tam olarak nasıl tepki vereceğini bilmenin bir yolu yoktur. Ancak vücudunuz hormonlardan kurtulmaya alıştıkça sahip olabileceğiniz olumsuz yan etkiler birkaç ay içinde ortadan kalkacaktır.

Hap kullanımını bırakmanın yan etkileri konusunda gerçekten endişeleniyorsanız, doktorunuzla konuşun. Kişisel tıbbi geçmişinize dayanarak neler bekleyebileceğiniz hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilirler.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir