Doğum Kontrol Hapını Bırakınca Adetten Kesilme (Amenore)

Hap Sonrası Sendrom (“Doğum Sonrası Kontrol Hapı Sendromu” ve “Hap Sonrası Amenore” olarak da bilinir), kadınların doğum kontrolünü bırakmaya karar verdiklerinde karşılaştıkları yaygın bir sorundur. Ancak çoğu, hapı bıraktıktan sonra vücudunuza ne olacağı konusunda eğitilmemiştir.

Doğum kontrol hapları hem östrojen hem de progesteron içerir. Vücudunuza bu hormonları günlük olarak beslemeye devam ederler. Bu da kanınızdaki hem östrojen hem de progesteron seviyelerini yükseltir. Bu seviyeler çok yüksek olduğu için vücudunuz, her ikisi de düzenli bir döngüde bulunan Folikül Uyarıcı Hormon (FSH) ve Lötinleştirici Hormon (LH) üretmeyi durdurmak için hipofiz bezinize negatif geri bildirim gönderir.

Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonraki birkaç gün içinde ekstra östrojen ve progesteron sisteminizden çıkarken, vücudunuzun normal dengeye dönmesi çok daha uzun sürebilir.

Jinekolog ve The Hormone Reset Diet’in yazarı Dr. Sara Gottfried, The Huffington Post’a şunları söyledi: “Hapı bıraktığınızda, haptaki sentetik hormonlar nispeten hızlı bir şekilde kaybolacak ve hamileliği daha olası hale getirecek, ancak iç hormonlarınız geri dönmeyebilir. normale … [en az] sona erdikten bir yıl sonrasına kadar. “

Normal adet döngüleri oldukça hızlı bir şekilde devam edebilir ve hapı bıraktıktan hemen sonra hamile kalmak kesinlikle mümkündür. Bununla birlikte, çok sayıda kadın 6 ay ve hatta bir yıla kadar tekrar düzenli adet döngüsü yaşamıyor.

Bu adet düzensizliği ve adet görememe oldukça yaygın olmasına rağmen, bazen polikistik yumurtalık sendromu (PCOS) gibi başka ciddi sorunlarla uğraştığınızı gösterebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir