Doğum Kontrol Hapı, Sigara ve Kalbe Riski

Doğum kontrol seçeneklerinizi tartıyorsanız, kesinlikle birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Bu faktörlerden biri yaşam tarzı sorunlarıdır. Örneğin, birden fazla partneriniz olmasını planlıyorsanız, sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da koruyacak bir doğum kontrol yöntemi bulmalısınız. Benzer şekilde, doğum kontrol haplarını kullanmayı düşünüyorsanız ve sigara içiyorsanız – bu doğum kontrol seçeneğini seçmeden önce iyi eğitilmiş olmalısınız. İşte nedeni.

Vücuttaki Nikotin

Sigaralar doğaları gereği kalbinize zarar verir. Nikotin, vücudunuzda yüksek tansiyon ve kalp atış hızında artış gibi birçok yan etkiye neden olur. Bu kan damarlarını zorlar.

Hapla Birlikte Sigaralar

Hap nedeniyle vücuttaki fazla östrojen, kan damarlarında da stres yaratır. Bu nedenle, hap ve sigara kombinasyonu kan damarlarını ciddi şekilde zorlayabilir ve kalp sorunlarına, kan pıhtılaşmasına, felçlere ve daha fazlasına neden olabilir. Bu sorunların hafif sigara içen biri için daha az olasıdır, ancak yine de hap kullanan ve sigara içmeyen birine göre kalp sorunları için daha yüksek risk altındadırlar.

Yoğun Sigara ve Hap

Günde 15 veya daha fazla sigara içen herkes başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmayı düşünmelidir. Kadın 35 yaşın üzerinde ise ve çok fazla sigara içiyorsa kalp riskleri ve diğer sorunlar daha da artar. Birçok çalışma sigara içimi, hap ve kalp krizi arasındaki bağlantıyı göstermiştir. Hatta bir çalışma, kadınların doğum kontrol haplarını kullanırken günde 25 veya daha fazla sigara içtiklerinde ilk kez kalp krizi geçirme olasılıklarının 30 kat daha fazla olduğunu gösterdi. Çalışmalar bu sonuçları hem yüksek doz haplar hem de düşük doz seçimleri için bulmuştur.

Diğer Riskler

Sigara ve hapla karıştırıldığında kadınlar için de çok tehlikeli olabilecek başka risk faktörleri vardır. Ailesinde kalp hastalığı olan, yüksek kolesterolü olan ve tansiyonu yüksek olan kadınlar için doğum kontrol hapları ve sigaralar potansiyel olarak daha da tehlikeli hale geliyor. Kadınların sigara içip hap içtiklerinde izleyebilecekleri bir dizi uyarı işareti vardır. Bacaklarında, baldırlarında, karınlarında veya göğsünde korkunç ağrılar yaşayabilirler. Ayrıca migren tipi baş ağrısı gibi hisseden ve oldukça uzun süren baş ağrıları da olabilir. Bunlar, sigara içip hapı alırsanız uyarı işaretleri olmalıdır ve bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen bir doktora görünmelisiniz.

Elbette, bugün piyasada birçok doğum kontrol yöntemi var. Sigara içiyorsanız ve doğum kontrolünü kullanmak istiyorsanız, sigara içmenizle daha iyi sonuç veren başka bir doğum kontrol yöntemi bulmanız daha iyi olabilir. Ya da bunu sigarayı bırakmanız için gereken bahane yapmaya karar verebilirsiniz!

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir