Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Etkili?

Hapı her gün aldığınızda, hamileliği önlemede harikadır. Ancak hapları kullanmayı unutmak, bazı ilaçları almak ve diğer şeyler de işe yaramayabilir.

Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Etkili?

Mükemmel kullanırsanız, hap %99 etkilidir. Ancak insanlar mükemmel değildir ve hapları unutmak veya saatini kaçırmak kolaydır, bu yüzden gerçekte hap yaklaşık %91 etkilidir. Bu, her 100 hap kullanıcısının yaklaşık 9’unun hamile kaldığı anlamına gelir.

Her gün hapınızı almanız ve hap paketlerinizi zamanında almanız ne kadar iyi olursa, hap o kadar iyi çalışır. İhtiyacınız olduğunda haplarınızı almanızı hatırlatmak için doğum kontrol uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak, haplarınızı her zaman doğru alsanız bile, hamile kalmanız için çok küçük bir şans var.

Hamileliği önlemede daha da iyi bir yöntem istiyorsanız, spiral RİA’ları ve implantı denemek isteyebilirsiniz. Hamileliği önlemede en iyisidirler. Ancak hapın sizin için doğru olduğuna karar verirseniz, haplarınızı her zaman zamanında aldığınızdan emin olun, böylece mümkün olduğunca iyi çalışırlar.

Doğum Kontrol Hapının Etkinliğini Neler Azaltır?

Hapın etkili olmamasındaki ana şey, her gün almamaktır. Ancak kusma veya 48 saatten (2 günden fazla) ishal olması gibi diğer şeyler, hapın hamileliği ne kadar iyi önlediği oranını düşürebilir. Hap aşırı kilolu insanlar için de iyi çalışmayabilir.

Bazı ilaçlar veya takviyeler, hapın da etki etmemesine neden olabilir.

Hap kullanırken önerilmeyen ilaçlardan herhangi birini alırsanız, yedek yöntem olarak prezervatif kullanın. Uzun süre bu ilaçları kullanacaksanız farklı bir doğum kontrolü yöntemine geçin.

Hemşireniz veya doktorunuz, doğum kontrol hapının sizin için iyi çalışmamasının herhangi bir nedeni olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Doğum Kontrol Haplarının Etkisi Ne Kadar Sürer?

Onları ne zaman kullanmaya başladığınıza ve ne tür hap kullandığınıza bağlıdır. Doğum kontrol hapını ayın herhangi bir günü almaya başlayabilirsiniz. Ancak, ne zaman başladığınıza ve kullandığınız hap türüne bağlı olarak, 7 güne kadar prezervatif gibi bir yedek doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekebilir.

Bakınız: Hormonal Olmayan Doğum Kontrol Yöntemleri

Kombinasyon Doğum Kontrol Hapları

Kombine hapları adetinizin ilk gününden sonraki 5 gün içinde başlatırsanız, derhal hamilelikten korunursunuz. Örneğin, regl döneminizi Pazartesi sabahı ise, hapı Cumartesi sabahına kadar istediğiniz zaman başlatabilir ve aynı gün hamilelikten korunabilirsiniz.

Kombinasyon haplarını başka bir zaman başlatırsanız, hamilelikten korunmadan önce 7 gün boyunca hapı almanız gerekir. Hapda ilk haftanızda prezervatif gibi başka bir doğum kontrolü yöntemi kullanın.

Sadece Progestin Hapları (Mini Haplar)

Ayın herhangi bir gününde sadece progestin haplarına başlayabilirsiniz. 48 saat sonra (2 gün) hamilelikten korunursunuz. İlk 48 saatte ilişkiye girilirse varsa bir doğum kontrolü yöntemi (prezervatif gibi) kullanın.

Hemşireniz veya doktorunuz doğum kontrol haplarınızı başlatmak için en uygun zamanı ve ne zaman çalışmaya başlayacaklarını anlamanıza yardımcı olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir