Doğum Kontrol Hapı Konusundaki Gerçek ve Yalanlar

Gebelikten korunma konusu genellikle belirli yanlış anlamalarla çevrilidir ve doğum kontrol hapı birçok farklı efsaneye tabidir. Aslında, kadınların çoğu için, en son ‘söylentiler’ tarafından bombalanmadan arkadaşlar arasında konuşmak veya internette gezinmek zor. Sorun şu ki, gerçek nerede biter ve kurgu nerede başlar?

Doğum Kontrol Hapı Kanser Riskini Artırır Mı?

En yaygın efsanelerden biri, doğum kontrol hapının kanser riskinizi artırmasıdır; bu, çok sayıda kadının endişe verici bir ifade. Ancak bu efsane, evet ya da hayır yanıtı kadar kesin değildir. Uzmanlara göre, çalışmalar meme kanseri riskinde hafif bir artış göstermesine rağmen, yumurtalık ve endometriyal gibi diğer kanserler azaldı. Dahası, cinsel olarak aktif kadınlar rahim ağzı kanserine neden olabilen insan papilloma virüsüne daha yatkın olma eğiliminde olduğundan, rahim ağzı kanserinde artan risk ille de doğum kontrol hapının kendisine bağlı değildir.

Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır Mı?

Ayrıca hapla ilgili söylentiler listesinin en üst sıralarında, kilo almaya neden olduğu, ama bu doğru mu? Cevap yine o kadar basit değil. Doğum kontrol hapları ile kilo alımı arasındaki bağlantının ardındaki sebep su tutmadır. Östrojen bazlı doğum kontrol hapları sıklıkla sıvı tutulmasına neden olabilir. Dahası, tutulan miktar genellikle hapın kendisindeki östrojen düzeyine eşittir. Ancak her kadın östrojene farklı tepki verir ve bu nedenle doğum kontrol haplarının kesinlikle su tutmasına ve kilo almaya neden olacağı iddia edilemez.

Ek olarak, Yasmin gibi daha yeni kontrasepsiyon markalarının korkunç su tutmasına ve kilo alımına neden olma ihtimalinin daha düşük olduğu bildiriliyor. Daha önce bahsedilen ikisine ek olarak, kadınların doğum kontrol hapı kullanırken herhangi bir ilacı alabileceklerine dair popüler bir efsane de var. Aslında bu doğru değil, St.John’s Wort (depresyona yardımcı olmak için kullanılan bir takviye) gibi ilaçlar, hapın kontraseptif etkinliğini azaltır. Başka bir ilaç almayı düşündüğünüzde, ikisini bir araya getirirken önemli bir yan etki veya sorun olmayacağından emin olmak için doktordan tavsiye almak her zaman akıllıca olacaktır.

Doğum Kontrol Hapı Migren Yapar Mı?

Son olarak, doğum kontrol hapının baş ağrılarını ve migreni daha da kötüleştirdiği efsanesi var. Hap, baş ağrısı başlamadan önce hastanın algısal bir rahatsızlık yaşadığı bir durum olan auralı migren yaşayan kadınlarda baş ağrısının daha sık görülmesine neden olur (hasta tuhaf bir ışık görebilir veya migrenden önce kafa karıştırıcı düşüncelere sahip olabilir).

Bununla birlikte, son araştırmalara göre, 20 mg östrojen dozuna sahip daha düşük dozlu hapların, aura dışı migren hastalarında baş ağrılarına veya migrenlerin kötüleşmesine neden olma olasılığı daha düşüktür.

Bununla birlikte, hangi sağlık sorunlarının sizin doğum kontrol yönteminizle çelişebileceğini araştırmak her zaman akıllıca olacaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir