Doğum Çantasında Olması Gerekenler

Doğum öncesi yapılması gereken hazırlıklardan biri, doğum çantası hazırlamaktır. Hamileliğin beşinci ayından sonra doğum çantası hazırlığına başlanılması önerilir. Son aylarda anne adayları kendilerini daha yorgun hissederler ve ikinci trimester hamileliğin en aktif zamanları olduğu için bu aralıkta doğum hazırlıklarını tamamlayabilirsiniz.

Doğum çantası hazırlarken, hamile bayanlar kendileri ve bebeklerinin ihtiyacı olabilecek her şeyi bu çanta içerisine yerleştirmeliler. Yazımızın devamında bir doğum çantasında en temel nelerin olması gerektiğini detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Doğum Çantasında Bebek İçin Olması Gerekenler

Doğum sonrası hastanede bebeğiniz için ihtiyaç duyulacak bazı basit gereksinimleri aşağıda sizler için listeledik.

1. Yeni Doğan Bebek Bezi

Tanınmış bir marka bebek bezi satın alıp doğum çantasına yerleştirmenizi öneriyoruz. Bebeğinizin cildi çok hassas olacağından önerilen bir markayı tercih etmenizde fayda vardır.

2. Vazelin

Bebeğinizin yumuşak cildini korur. Bebeğin altını değiştirirken gereksinim duyulabilir.

3. Islak Mendil

Bebek bezi değiştirirken oldukça lazım olacaktır. Bebeğinizin cildini tahriş etmeyecek bir ıslak mendil alarak doğum çantanıza yerleştirmenizi öneriyoruz. Bebek bezi değiştirme ve hassas bölge temizliğini hemşirelerden öğrenebilirsiniz.

4. Bebek Kıyafetleri

Doğum çantası için tulum, zıbın ve takım yeni doğan bebek kıyafetleri alırken, doğumun yapılacağı mevsim koşullarına uygun tercih yapmanızı öneriyoruz.

5. Bebek Battaniyesi

Bebeğiniz uyurken onu sıcak tutacak yumuşak bir tane battaniye seçtiğinize emin olun.

6. Kundak

Temelde büyük, ince, pamuk/muslin kumaştır.  Doğum sonrası hastanede lazım olacak eşyalar arasındadır.

7. Eldiven, Patik, Şapka

Hava soğuksa ya da klima varsa, bebeğinizi soğuk hava dalgasından korumak için ihtiyaç duyulan eşyalardır. Özellikle eldiven bebeğinizin yüzünü çizmemesi için gereklidir.

8. Bebek Losyonu

Bebek yıkama ürünleri ve bebek losyonu bulundurabilirsiniz. Yine bebek pudrası ve pişik kremi de bulundurmanızda fayda vardır.

9. Bebek Tırnak Makası

Bebeğinizin el ve ayak tırnakları doğum sonrasında uzun olabilir ve bu nedenle doğumdan sonra bebeğiniz için tırnak makasına gereksinim duyulabilir.

Doğum Çantasında Anne İçin Neler Olmalıdır?

Doğum için hazırlanan hastane çantasında annelerin mutlaka bulundurması gereken gereksinimleri aşağıda paylaştık.

1. Kıyafet

Doğum çantasına rahat ve bol giysiler koymanızı öneriyoruz. Doğumdan sonra bebeğinizi 2 saatte bir emzireceğinizden önü düğmeli veya fermuarlı bir gömlek veya pijama üstü avantaj sağlar. Ayrıca rahat pamuklu külot bulundurmanızı ve en az 2 takım pijama ve gecelik koymanızı öneriyoruz.

2. Emzirme Sütyeni Ve Göğüs Pedleri

Göğüs ölçünüze tam ideal bir emzirme sütyeni ile bebeğinizi çok rahat besleyebilirsiniz.  Doğuma son 3 ay kala göğüs ölçünüze uygun emzirme sütyeni alarak doğum çantasına koymanızda fayda vardır. Göğüs pedi ise, doğum sonrasında sızıntıyı önlemek için kurtarıcı bir seçenektir.

3. Hijyenik Ped

Normal ya da sezaryen doğum olsun (4-6 hafta arasında) bir kaç gün kanama olur. Normal adet gibi değildir. Bunun için de doğum çantasında bir paket hijyenik ped bulundurmanızda fayda vardır.

4. Dudak Kremi

Dudaklarınız doğum sonrasında son derece kuru olabilir. Muhtemelen doğumda dışa atılan terden dolayı dudaklar kuruma yapabilir. Bu nedenle dudağınızdaki çatlak ve kuruluğu önleyecek bir adet dudak kremi hastane çantanızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Doğum Çantasında Baba İçin Neler Olmalıdır?

1. Tıbbi Kayıtlar, Sigorta Belgeleri, Kimlik Kartları

Hastanede tüm işlemleri hızlı bir şekilde halletmek için doğum çantasının içerisine ayrı bir bölmede gerekli olacak tüm belgeleri bulundurmanız önemlidir. Eşinizin doğum çantasında bu belgelere kolay ulaşabilmesi için ayrı bir poşet içerisine koymanızı öneriyoruz.

2. Kıyafet

Hastanede ne kadar süre geçireceğinizi bilmediğiniz için eşiniz için de en az bir parça kıyafet bulundurmanızda yarar vardır.

3. Fotoğraf Makinesi Ve Akıllı Telefon

Bu özel anları yakalamak için doğum çantasında fotoğraf makinenizi hazır bulundurabilirsiniz. Şarj cihazını da koymayı unutmayın. Ayrıca kitap, dergi, ipad, ipod koyarak da sıkıldığınız zaman oyalanabilirsiniz.

Bizlerle kendi hikayenizi ve doğum çantası hazırlığı yapacak bayanlara tavsiyelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.