Doğru Hamile Sütyeni Satın Almak İçin En Önemli 8 İpucu

Hamile Sütyeni Hakkında Merak Edilen Her Şey

Gardırobunuzu değiştirme zamanı. Hamile olduğunuzda, bariz etkilerinden biri de kıyafetlerinizdir. Kendinizi rahat ettirmek için daha büyük bedenlerde kıyafetler satın almanız gerekir ve bu hem dış hem de iç giyim için iyidir.

İç giyim – sütyen – büyüyen göğüslerinize uymalı ve sizi boğulmuş hissetmemelidir. Bu yazımızda size piyasada bulunan gebelik ve hemşire sütyenlerini ve size en uygun olanı nasıl seçeceğinizi anlatıyor olacağız.

Hamilelikte yeni bir sütyene ihtiyacınız var mı?

Hamile iken, göğüsleriniz daha büyük ve hassas hale gelir, bu yüzden rahat bir annelik sütyenine ihtiyacınız vardır.

Gebeliğin sonlarında meme bezlerinde hormonal dalgalanmalar, genişleyen göğüs kafesi, kilo alımı ve süt üretimi, meme genişlemesine yol açan birkaç faktördür. Bu, mükemmel oturan bir destek sütyenine yatırım yapılmasını gerekli kılar.

Hamile sütyeni ne zaman alınır?

Şu durumlarda yeni bir hamile sütyeni satın alma zamanı gelmiş demektir:

 • Sütyeni çıkarırken bant ve kayışların girintilerini görüyorsanız
 • Göğüsleriniz sütyenin üzerinden taşıyorsa
 • Sütyenin sıkı oturduğunu hissediyor ve rahatsız oluyorsanız
 • Normal balenli sütyenlerinizden rahatsız olmaya başlıyorsanız
 • Nefes darlığı veya derin bir nefes alamama hissi, sütyenin göğsün etrafında çok sıkı olduğu anlamına gelebilir.

Tüm kadınlar hamilelik sırasında aynı fizyolojik değişiklikleri yaşamazlar. Bazıları göğüs boyutlarının hamilelik boyunca arttığını, bazıları ise ilk üç aylık dönemde ve son üç aylık dönemde büyümeyi fark edebilir.

Meme boyutlarındaki değişiklikler genellikle hamileliğin üçüncü ayında, yani gebelikte 12 hafta sonra ortaya çıkar. Bundan sonra meme büyümesi stabil hale geldiğinde yeni bir sütyen satın alabilirsiniz.

Normal, Hamile ve Hemşirelik Sütyenleri Arasındaki Fark Nedir?

Normal bir sütyen çeşitli renk, stil ve konfor seviyelerinde gelir. Daha az ağır ve hassas göğüsler için tasarlanmıştır. Alt telleri ve dantel süslemeli tek bir kumaş tabakası vardır.

Annelik sütyeni, büyüyen göğüslere destek sağlamak için özel olarak tasarlanmış normal bir sütyenin geliştirilmiş bir versiyonudur. Yumuşak pamuklu astar, ekstra kumaş katmanları, daha geniş kayışlar, kolay ayarlama için ekstra kanca ve gözlere sahip bir bant vardır. Annelik sütyenlerinin normal sütyenlere sahip balenli bardakları yoktur. Büyüyen göğüslerinizi besleyebileceği için dikişsiz bir annelik sütyeni seçebilirsiniz.

Bir emzirme sütyeninin ekstra bir özelliği vardır – emzirme için meme uçlarını açığa çıkarmak için açılabilen paneller veya tokalar. Ağır bir büst ve güçlendirilmiş alt kısım, destekleyici kayışlar, çift katmanlı sırt, daha geniş sırt bandı, ekstra kancalar ve gözler ve iyi bardak kapsama alanı ile tasarlanmıştır.

Üçüncü üç aylık dönemin ortasında hemşirelik sütyenlerine geçebilirsiniz. Çünkü memelere büyümek için yeterli alan sağlamak ve emzirmeyi sizin için uygun hale getirmek için ikili bir amaca hizmet ederler. Hemşirelik sütyenlerine yatırım yapmak, doğum masraflarını azaltmak için iyi bir yol olabilir

Hamilelikte giyilecek en iyi sütyen destekleyici ve rahattır. Ancak hangi tipin size en uygun olduğunu bilmek kolay değildir.

Doğru Hamile Sütyeni Nasıl Seçilir?

İşte size uygun hamilelik sütyenini seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Ne çok gevşek ne de çok sıkı bir sütyen seçin.
 • Hafif, nefes alabilen bir kumaştan, tercihen pamuktan, bağcıklı olmayan ve sentetik kumaşlardan yapılmalıdır.
 • Emzirme, doğum sonrası sırasında büyüyen göğüslerinizi ayarlayabilen ve ayarlanabilen daha geniş omuz kayışları, destek panelleri ve sırt bağlantılarına sahip olmalıdır.
 • Sütyen, göğüslerin üstünde, altında veya yanlarında herhangi bir çıkıntı olmadan tüm memeyi kaplayabilmelidir.
 • Sütyen kayışları omuz hattınıza kesilir ve emzirirken ağrı ve rahatsızlığa neden olursa, sütyenin doğru şekilde oturmadığını gösterir. Omuz askıları, kollarınızı veya üst vücudunuzu gerdiğinizde bile yukarı çıkmadan yerinde kalmalıdır.
 • Meme uçları düz ileriye bakmalıdır.
 • Arkadaki sütyen kancalı kayış doğru konumda olmalıdır; sırtınızın üst kısmını işaret etmemelidir.
 • Hamilelik sırasında kablolu, telli veya yetersiz sütyenlerden kaçının. Onları farklı yerlerde deriyi çizerken ve tahriş ederken bulabilirsiniz, ki bu hiç de rahat değildir.

Hamile ve Hemşirelik Sütyen Boyutunuzu Nasıl Ölçersiniz?

Sütyen boyutunun ölçülmesi iki bileşen içerir – bant boyutu (örneğin 34, 36, 38) ve göğüs boyutu (A, B, C ve daha fazlası).

1. Bant boyutunu ölçün

Rahat, normal bir sütyen giyin ve aynanın önünde durun. Sırtınızı ve omuzlarınızı düz bırakın (rahatlayın ve nefesini tutmayın). Bandı, bandın oturduğu yere göğsünüzün etrafına sarın ve sağlam olduğundan emin olun (çok gevşek veya sıkı değil).

2. Göğüs boyutunu ölçün

Bandı memelerinizin etrafına, uçlarından gevşek bir şekilde sarın. Bandı vücudun etrafında oldukça gevşek tutun. En yakın sayıya yuvarlayın.

3. Kupa boyutunu hesaplayın

Kupa boyutunuzu elde etmek için bant boyutunu büst boyutundan çıkarın.

Peki, hamilelik sırasında ne tür ve büyüklükte sütyen alacağınız hakkında adil bir fikriniz var mı? Annelik sütyenleriyle ilgili daha fazla soruyu yanıtladığımız için daha fazla bilgi edinin.

Kaç Annelik veya Emzirme Sütyenine İhtiyacım Var?

İki ila üç doğum sütyeni satın alabilir ve yıkama ve aşınma arasında sırasıyla kullanıma devam edebilirsiniz. İdeal olarak, biri giymek, biri yıkamak ve diğeri yedek olmak üzere üç bakım sütyenine ihtiyacınız olacaktır. Bu, beklenmedik sızıntı veya terleme için hazır olmanıza yardımcı olacaktır. Daha iyi bir uyuma ihtiyaç duyduğunuzda daha rahat bir sütyen alabilirsiniz.

Balenli Sütyen Hamilelik ve Hemşirelikte Neden Güvenli Değildir?

Balenli sütyenlerle ilgili tek endişe, kan akışını değiştirebilir ve süt üretimini etkileyebilir veya tıkalı kanallara veya mastite (iltihaplı meme dokusu) neden olabilir. Bunu destekleyen bir kanıt olmamasına rağmen, hamileyken balenli sütyenlerden kaçınmak daha iyidir.

Uyku Sütyeni ve Spor Sütyeni Hamilelikte Kullanılır Mı?

Hamilelik sırasında uyumak, hassas göğüsleriniz yatağa bastırdığında sorunlu olabilir. İyi bir hamile uyku sütyeni, uyurken nazik bir destek sağlar ve neredeyse bir tane giymiyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlar.

Bir egzersiz yapmayı veya spor salonuna gitmeyi veya yoga yapmayı planlıyorsanız, hamile spor sutyeni iyi bir seçim olacaktır. Bu sütyenler, hareket ederken herhangi bir sürtünmeyi önlerken yeterli destek sunar. Ekstra sırt desteği ile geliyorlar.

Sütyen göğüslerinize şekil verir. Ve doğru sütyen doğru şekli verir. Sadece rahat hissetmekle kalmaz, aynı zamanda günlük hayatınızda konfor verir. Dışarı çıkarken, hatta evde veya işte yanlış şekillendirilmiş göğüsler hakkında bilinçli hissetmeniz gerekmez.

Artık uygun bir sütyen ne zaman ve nasıl satın alınacağını bildiğinize göre, doğru seçimleri yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Aşağıdaki yorum bölümünde hamilelik sırasında sütyen seçme ve kullanma hakkındaki görüş ve deneyimlerinizi paylaşın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir