Doğal Korunma Yöntemleri İle Hamilelikte Korunma

Doğurganlık Bilincine Dayalı Farklı Yöntemler Nelerdir?

Doğal korunma yöntemleri ile istenmeyen gebelikten korunmam mümkün. İşte istenmeyen bir hamilelikten kaçınmaya çalışabileceğiniz birkaç doğurganlık bilincine dayalı yöntem şunları içerir:

1. Bazal vücut sıcaklığı yöntemi

Bazal vücut sıcaklığı, adet döngünüzün ilk aşamasında düşük olacaktır. Yumurtlamaya başladıktan sonra biraz artar ve menstrual döngünün geri kalan kısmı için yüksek kalır. Bir sonraki adet dönemine başlamadan önce tekrar düşer. Sıcaklığınızı her gün takip etmek, ne zaman yumurtlamaya başladığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Tarihleri ​​öğrendikten sonra, hamileliği önlemek için yumurtlamadan sonra üç gün boyunca korunmasız ilişki yapmaktan kaçının. Bu yöntem %100 güvenilir olmasa da, günümüze kadar birçok kadın tarafından yaygın olarak uygulanmaktadır.

Bakınız: Yumurtlama Hesaplama

2. Servikal mukus veya yumurtlama yöntemi

Adet döngüsünü kontrol eden hormonlar, serviks ve vajinada toplanan mukus üretmek için serviksi de uyarır. Mukusun miktarı ve kıvamı yumurtlamadan hemen önce ve sırasında değişir

Mukusun diğer zamanlarda olduğundan daha belirgin ve kaygan hale geldiği zaman, en doğurgan olduğunuz zamandır.

Yumurtlama tamamlandıktan sonra, çok az akıntı olan veya az akan kuru günler yaşayabilirsiniz. Verimli ve infertil günleri tahmin etmek için bu değişiklikleri tanımayı öğrenebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu vajinal akıntı seviyeleri hormonal değişikliklere bağlı olarak değiştiğinden, son derece güvenilir bir yöntem değildir.

Bakınız: Hamile Kalmamak İçin Hangi Günler İlişkiye Girilir?

3. Yumurtlama tahmin edicileri

Yumurtlamayı tahmin etmeye yardımcı olabilecek test kitleri satın almayı düşünebilirsiniz. Hamileliklerin planlanmasında yardımcı olabilirler, ancak hamileliklerden kaçınmak için tamamen onlara güvenemezsiniz.

Kaynaklar:

  1. Menstrual Cycle; The Office on Women’s Health (2018)
  2. Calendar Method; University of California, Santa Barbara (2012)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir