Doğal Doğum Yöntemleri: Size Uygun Olan Hangisi?

Doğal olarak doğum yapmak isteyen kadınlar için kanıtlanmış birçok yöntem ve teknik vardır. Ancak en yaygın kullanılan dört tanesi vardır. Burada her yöntemi ve bunların doğal bir doğum ve doğumla size nasıl yardımcı olabileceklerini keşfedeceğiz.

1. Lamaze

Lamaze Yöntemi 1950’lerde popülerlik kazandı. Birincil amacı, nefes alma teknikleri, masaj ve hizalama (yardımcı olmak için yoga topları veya doğum tabureleri gibi aletler kullanarak) ile doğum sancısından sizi rahatsız etmektir. Lamaze, bebeğinizle hiçbir müdahaleye ve cildin cilde anında temas etmemesini sağlar.

2. Bradley

Bradley Yöntemi 1940’lardan beri kullanılmaktadır ve ABD’de en sık kullanılan doğal doğum yöntemlerinden biridir.Lamaze’ye benzer şekilde Bradley Yöntemi, kocanız veya ebenizden büyük destek alarak nefes alma ve konsantrasyon yoluyla rahatlamaya odaklanır. Genellikle “kocanın koçluk yaptığı doğum” olarak anılır.

3. HypnoBirthing

HypnoBirthing’de (Moğan Yöntemi olarak da bilinir), kadınlar kendi kendine hipnozu rahatlamak ve acıdan ziyade ilerlemeye odaklanmak için kullanır. Amaç, vücudunuzun stres veya onu etkilemekten korkmadan yapması gerekeni yapmasına yardımcı olmaktır. HypnoBirthing genellikle güvenli kabul edilir ve anne tarafından yapıldığı için kolayca kontrol edilebilir ve asla bilincini kaybetmez.

4. Suda Doğum

Doğum yaoan kadınlar genellikle suyun ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu ve tabiri caizse yükü kaldırdığını fark ederler. Su her şeyi daha hafif hissettirir, bu yüzden çok fazla baskı alır ve kadınların rahatlamasına yardımcı olur. Bebek için daha rahatlatıcı olduğu da söylenir. Çünkü ışıklar ve sesler rahimden çıkıp dünyaya ilk kez geldiklerinde o kadar parlak ve yüksek değildir.

Sizin İçin Doğru Yöntemi Seçmek

Bu doğal doğum tekniklerinin dördünün de birçok kadın için etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ancak siz ve bebeğiniz için doğru olanı seçmek önemlidir. Doğal doğum için iyi bir aday olup olmadığınızı ve en iyi hangi yöntemin işe yarayacağını düşündüğünü öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir