Doğal Doğum Kontrolü (Semptotermal Yöntem)

Doğal aile planlaması olarak da adlandırılan doğal doğum kontrolü, uzun yıllardır kullanılan yaygın bir doğum kontrol yöntemidir. Günümüzde, kültürel veya dini inançları ilaçlara veya doğum kontrol cihazlarına izin vermeyenler veya vücut kimyasını hormonlarla veya dahili cihazlarla değiştirmek istemeyenler arasında hala popüler. Doğal doğum kontrolü, gebe kalma şansını azaltmak için bir kadının en doğurgan olduğu zamanlar civarında periyodik yoksunluğu içerir. Bir kadının en doğurgan zamanını anlamanın birkaç yöntemi vardır.

Semptotermal Yöntem

Semptotermal yöntem, kadınların bazal vücut sıcaklıklarını (uyanma sıcaklığı), servikal mukus belirtilerini ve rahim ağzındaki değişiklikleri ve kişisel döngü geçmişini izlediklerinde kullanılan terimdir. Bu doğal doğum kontrol yöntemiyle, bir kadının regl döngüsü üç aşamaya bölünür. İlk aşama, adetin ilk günü başlayan ön yumurtlama aşamasıdır. İkinci aşama, gebe kalma olasılığının daha yüksek olduğu doğurgan dönemdir. Üçüncü aşama, yumurtlamadan hemen sonraki kısır dönemdir.

Bu yönteme göre adetin ilk günü veya mukus tespit edildiği ilk gün yaklaşık yedi gün süreyle Faz I’dir. Faz II’nin sonunun anlaşılmasıyla, doğurganlık dönemi sabah ilk iş yataktan kalkmadan alınan bazal vücut ısısı ile belirlenir. Bir kadının regl döneminin ilk yarısında, sıcaklık düşüktür ve düşük doğurganlığı gösterir. Doğurganlık arttıkça bazal vücut ısısı da artar. En yüksek sıcaklıklar yumurtlamadan bir veya iki gün sonra başlar ve bu yönteme göre, sıcaklık yükselmesinden üç gün sonra ilişkiye devam etmek güvenlidir.

Semptotermal yöntem ayrıca bir kadının mukusunu parmaklarıyla incelemesini gerektiren servikal mukus izlenmesini de içerir. Ne kadar çok mukus varsa ve gerdirici daha yüksek doğurganlığı gösterir. Maksimal servikal mukus tespit edildikten dört gün sonra ve adet kanamasına kadar cinsel ilişkiye izin verilen kısır dönemde kurur ve yetersiz kalır.

Etkililik:

Periyodik yoksunluk olarak da adlandırılan doğal doğum kontrolü, kendini kurallara uymaya ve vücut belirtilerini takip etmeye kendini adamış kadınlarda işe yarar ve bazı çalışmalar %99 etkinlik düzeyini gösterir. Ancak bu etkililiği elde etmek için, doğurganlık aşamasında yoksunluğun tamamlanması gerekir. Kadın yöntemi kesinlikle uygulamazsa, çift doğurganlık döneminde cinsel ilişki riski taşır ve bu nedenle bu tür doğum kontrolünün başarısızlık oranı %25’e kadar çıkabilir.

Doğal aile planlamasının semptotermal yöntemi, yüksek düzeyde disiplin ve bir çiftin çocuk sahibi olmak istemediği tüm yıllar boyunca sistematik çizelgeyi devam ettirme yeteneği ve sabrı gerektirir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir