Doğal Aile Planlaması Şeması (Bazal Vücut Sıcaklığı Grafiği)

Gebe kalmaya veya hamilelikten kaçınmaya çalışıyor olsanız da, bazal vücut sıcaklığınızın grafiğini çizmek, yumurtladığınızı bilmenin harika bir yoludur. Ayrıca vücudunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bazal Vücut Sıcaklığı Nedir?

Bazal vücut ısınız veya BBT, vücudunuzun çekirdek sıcaklığıdır. Normalde BBT’niz yaklaşık 36 derece civarında kalır. Yine de yumurtladığınızda, vücudunuzun ısısı hafifçe yükselir, yarım derece artarak 36.6 derece veya üstüne çıkar ve birkaç gün yüksekte kalır. BBT’nizi takip etmek, günümüzde kadınlar tarafından kullanılan en popüler doğal doğum kontrol biçimlerinden biridir.

Bununla birlikte, bazal vücut sıcaklığınızı ölçmek için, sıcaklığınızdaki küçük değişiklikleri kaydedebilen özel bir termometre kullanmanız gerekir. Bu bazal termometreler, eczanenizin aile planlaması koridorunda bulunabilir. Bazal vücut termometreleri hem geleneksel cıva termometrelerinde hem de daha hızlı ve okunması daha kolay dijital olarak mevcuttur.

Nasıl Grafik Yapılır?

BBT’nizi almak için, her sabah, yataktan kalkmadan önce, tercihen aynı saatte ateşinizi ölçmelisiniz. Sıcaklığınızı belirledikten sonra bir tabloya kaydedin. Bu, zamanla vücut sıcaklığınızdaki kalıpları görmenize ve tam olarak ne zaman yumurtladığınızı belirlemenize yardımcı olur.

Bir sıcaklıktan diğerine bir bağlantı çizgisi çizmek, sıcaklığınızdaki dalgalanmaları görmenizi özellikle kolaylaştırabilir. BBT’nizi almak, yalnızca yumurtlama olduktan sonra yumurtladığınızı anlamanızı sağladığından, yumurtlamayı ne zaman bekleyeceğinizi tam olarak bilmeden önce BBT’nizi birkaç ay boyunca çizelgeye dökmeniz gerekir.

Grafik oluşturmaya başlamak için adet döneminizin ilk günü olan adet döngünüzün ilk gününden itibaren kayıt yapmaya başlayın. Henüz sıcaklığınızı kaydetmeye başlamayın. Şimdilik sadece adet döneminizin ayrıntılarını kaydedin. Beşinci günde, BBT’nizi, adet döneminizle ilgili bilgileri kaydederken aynı çizelgeye almaya ve kaydetmeye başlayabilirsiniz.

Adet döngünüzün geri kalanında bunu yapmaya devam edin. Bir sonraki adetinizin ilk gününde yeni bir çizelgeye ve kayıt işlemine baştan başlayın. Doğurganlığınızı izlemenize yardımcı olabilecek bir doğurganlık bilgisayarı da kullanmak isteyebilirsiniz.

Bazal vücut sıcaklığınızı kaydetmenin yanı sıra, vücudunuzla ilgili diğer aylık değişikliklerle ilgili bilgileri de kaydedebilirsiniz. Bu, menstrüel döngünüzden etkilenebilecek servikal mukus, kramplar, lekelenme, göğüs hassasiyeti ve genel ruh halinizdeki değişiklikleri içerebilir.

BBT’yi bir doğal doğum kontrol yöntemi olarak kullanmayı veya aile planlamanızda size yardımcı olmayı planlıyorsanız, bazal vücut ısınızı ölçmek için size uygun eğitimi verebilecek bir doktorunuz ile konuşmak iyi bir fikirdir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir