Doğacak Çocuğun Kan Grubunu Hesaplama

Kan Grupları Çocuğa Nasıl Geçer?

Doğmamış bebeğinizin kan grubunu bilmek ister misiniz? Kan grubu hesaplayıcımız onu keşfetmenize yardımcı olabilir!

Bir bebeğin olası kan grubu esas olarak anne ve babanın genleri tarafından belirlenir. Doğmamış bebeğin tam kan grubunu bilmek mümkün olmasa da, bu hesaplama size bebeğin sahip olabileceği kan gruplarının bir listesini verir.

Kan Grubu

Kan grupları, 20. yüzyılda Karl Landsteiner’ın kırmızı kan hücrelerinin (RBC’lerin) yüzeylerinde spesifik olan ve daha sonra kan grupları oluşturmak için kullanıldığını gözlemlediği keşfedildi. İnsanlarda iki önemli kan grubu sınıflandırması ABO ve Rh sistemleridir. ABO sisteminin dört ana kan grubu vardır – A, B, AB ve O.

Kan grubu A antijenine A, kan grubu B’ye B antijenine sahiptir ve O’nun yüzeyinde antijen yoktur. Bu grupların her biri Rh pozitif (D) veya Rh negatiftir, yani toplamda sekiz ana kan grubu vardır. Bu sistemlerin her ikisi de, tıbbi nedenlerle, özellikle kan nakilleri için gereklidir.

ABO Kan Grubu Sistemi:

ABO geni bu kan grubu sistemini belirler. Dört kan grubu – A, B, AB ve O, çocuk bir veya daha fazla (A, B veya O) miras kaldığında gelişir. A ve B birlikte kabul edilirken O, sessiz alel olarak kabul edilir. Her ebeveyn çocuğa iki ABO alellerinden birini verir.

Örneğin:

  • AB kan grubuna sahip anne A veya B grubunu bebeğe geçirebilir. Benzer şekilde, O kan grubu olan bir baba sadece O bebeğe geçirebilir.
  • Her iki ebeveyn de O kan grubuna aitse, çocuk da O kan grubuna ait olacaktır.
  • İki A kan grubu ebeveyni çocuklarına A veya O kan grubu verebilir.
  • İki B kan grubu ebeveyni, çocuklarına B veya O kan grubu verebilir.
  • A’ya sahip bir ebeveyn ve B’ye sahip başka bir ebeveyn, çocuklarına A, B, AB veya O grupları verecektir.
  • A’ya sahip bir ebeveyn ve AB’ye sahip bir ebeveyn, çocuklarına A, B veya AB gruplarını verecektir.
  • A olan bir ebeveyn ve O olan başka bir ebeveyn, çocuklarına A veya O kan grubu verecektir.

Çocuk Kan Grubu Hesaplama Tablosu

Rhesus (RH) Kan Grubu Sistemi:

En popüler ikinci ve aynı zamanda 1940 yılında Landsteiner ve Weiner tarafından keşfedilen karmaşık kan türlerinden biridir. İnsan kanındaki al yanaklı maymunlarla yapılan araştırma, pozitif (+) veya negatif (-) olabilen Rh faktörüne yol açtı. Bu kan gruplama sistemi ile sekiz kan grubu oluşturuldu.

Rh pozitif (Rh +) genotipi, Rh negatif (Rh-) genini maskeler. Dolayısıyla bir Rh + kan grubunuz olsa bile, bir Rh genine sahip olabilirsiniz. Ayrıca, her iki ebeveynin de Rh + geni olduğunda, çocuğun Rh-kan tipine sahip olması mümkündür.

Kan grupları genetik olarak %100 kalıtsal iken, çevresel etkiler hangi grupların gelecek nesillere daha sık aktarıldığını belirler. Genel görüşe göre, B (-), AB (-) ve O (-) en nadir kan tipleridir ve her biri küresel nüfusun %5’inden azını oluşturmaktadır.

En Sık Sorulan Sorular

Bir Çocuğun Her İki Ebeveynden Farklı Kan Grubu Olur Mu?

Evet, çocuğun ebeveynlerinden farklı bir kan grubu olabilir. Örneğin, AB ve O kan grubu olan ebeveynler çocuklarına ebeveynlerinin kan gruplarından farklı olan A veya B kan tiplerini verebilir.

Hangi Ebeveyn Çocuğun Kan Türünü Belirler?

Bir çocuğun kan grubu, her iki ebeveynin de kan grubuna bağlıdır. Her biyolojik ebeveyn, çocuğun kan grubunu oluşturmak için iki alellerinden birini bağışlar. Bu nedenle çocuğun kan grubu, ebeveynlerin taşıdığı alellere bağlıdır.

Örneğin, annede kan grubu AO varsa ve babasında kan grubu BO varsa, çocuk kan gruplarından herhangi birine sahip olabilir: A (%25), B (%25), AB (%25) veya O (%50).

En Nadir Kan Grubu Hangisi?

AB negatif, genel görüşe göre en nadir kan türüdür. B negatif ve O negatif de toplam dünya nüfusunun %5’inden azında bulunan nadir kan tipleridir.

Uyarı: Çocuk kan grubu hesaplayıcısı teorik prensiplere dayanmaktadır. Bilgiler, ailenizin kan gruplaması hakkında herhangi bir sonuç çıkarmak için kullanılmamalıdır. Burada hesaplanan kan grubunun ve bebeğin gerçek kan grubunun aynı olmaması ihtimali vardır. Bu nedenle, kan grubu kalıtımını belirlemek için sadece hesaplayıcıya güvenmek yerine bebeğin kan grubunu bir sağlık uzmanı ile kontrol etmenizi öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.