Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi

Ektopik gebelik olarak da bilinen “dış gebelik” semptomları genellikle ağrı ve kanamayı içerir. Dış gebeliğiniz olup olmadığını sadece bir doktor kesin olarak söyleyebilir.

Dış Gebelik Nasıl Belli Olur?

Dış gebeliğiniz olup olmadığından emin olmanın tek yolu bir doktor tarafından muayene edilmektir. Doktorunuz veya hemşireniz öğrenmek için pelvik muayene, kan testi veya ultrason yapabilir.

Dış gebelik için ne kadar erken tedavi edilirseniz o kadar iyidir. Bu nedenle, dış gebeliğiniz olduğunu düşünüyorsanız veya çok fazla düşük göbek ağrınız (özellikle bir tarafta) veya anormal vajinal kanamanız varsa, hemen hemşirenizi veya doktorunuzu arayın.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelikler başlangıçta normal gebelikler gibi görünebilir, adet döneminin gecikmesi, göğüs hassasiyeti, yorgunluk ve mide bulantısı gibi tipik gebelik semptomları. Dış gebelik belirtileri şunları içerir:

  • Özellikle bir tarafta şiddetli alt karın ağrısı
  • Vajinal kanama veya lekelenme
  • Omuz ağrısı
  • Çok zayıf hissetmek, baş dönmesi veya bayılma

Şiddetli ağrı veya kanamanız varsa hemen acil servise gidin. Başka herhangi bir dış gebelik belirtiniz varsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçin. Dış gebelik ne kadar erken bulunur ve tedavi edilirse o kadar güvende olursunuz.

Dış Gebelik İçin Tedavi Nedir?

Dış gebelik hayatta kalmaz çünkü döllenmiş bir yumurta rahminizin dışında tam olarak büyüyemez.

Dış gebelik tedavisi ilaç veya cerrahidir:

Dış gebeliği sona erdiren metotreksat adı verilen bir ilacın iğnelerini alıyorsunuz. Döllenmiş yumurta hücrelerinin büyümesini durdurur ve vücudunuz halihazırda gelişmiş olan hücreleri emer. Bu, fallop tüplerine hiç zarar vermemelidir.

Gebelik laparoskopi kullanılarak cerrahi bir işlemle çıkarılır. Doktorunuz göbek deliğinizin yakınında küçük bir kesi yapar ve vücudunuzun içini görmek için cerrahi aletler ve küçük bir kamera kullanarak hamileliği giderir. Bu dış gebelik için en yaygın tedavi yöntemidir. Bazen bu prosedür, fallop tüpünüzde yara izi kalmasına neden olur veya bir parça fallop tüpünün çıkarılması gerekir.

Doktorunuz sizin için hangi tedavinin en iyisi olduğu konusunda sizinle konuşacaktır.

Dış gebelikten sonra nasıl hissedeceğim?

Dış gebelik, bir tür erken gebelik kaybıdır. Pek çok insan, özellikle hamile kalmak istiyorlarsa, düşük yapma gibi başka tür gebelik kaybı yaşayanlarla aynı duyguları paylaşır.

Hayal kırıklığı, şok, korku, keder ve / veya rahatlama gibi duyguların bir karışımını hissedebilirsiniz. Bunların hepsi normaldir ve genellikle zamanla daha az yoğun hissedilir. Doktorunuz duygularınız konusunda size yardımcı olacak kaynaklar ve destek grupları önerebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir