Diastazis Rekti Nedir? Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Diastasis recti (abdominal ayrılma), göğüsten cildin altındaki pelvise uzanan ve midenin orta çizgisi boyunca buluşan iki karın kas grubunun (recti-abdominis veya altı paket kaslar) ayrılmasıdır. Bu durum aynı zamanda “rektus abdominis kasının diyastazı” (DRAM) olarak bilinir ve hamilelik sırasında ve sonrasında yaygındır.

Bu kaslar ayrıldıkça, bu kas gruplarına katılan linea alba (bağ dokusu) yanlara doğru uzanarak bağ dokusunu zayıflatır ve inceltir. Bu yazıda, size neden olduğu ve nasıl yönetileceği hakkında daha fazla bilgi veriyoruz.

Gebelikte Diastasis Rekti Neden Olur?

Diastasis rekti, büyüyen fetüsün yarattığı karın içi basınç nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayrıca, hamilelik hormonları bağ dokusunun gevşemesine ve ayrılmaya daha fazla katkıda bulunmasına neden olur.

Bu durum genellikle gebeliğin sonraki aşamalarında gelişir ve itme ile doğumun ikinci aşaması ayrılmaya katkıda bulunabilir.

Yukarıdaki nedenlerin yanı sıra, hamilelik döneminde veya sonrasında diyastaz riskini artırabilecek bazı faktörler aşağıdadır.

  • İkinci veya sonraki hamilelikler
  • İleri anne yaşı (>35 yaş)
  • İkiz veya çoğul gebelik
  • Minyon olmak (küçük boy) ve ortalamadan büyük bir bebeğe sahip olmak
  • Hamilelikten önce zayıf karın tonu
  • Ailede diastazis rekti öyküsü

Hamilelik Sırasında / Sonrasında Ne Zaman Diastasis Rekti Olur?

Hamileliğin 35. haftasından sonra diyastaz rekti gelişebilir, ancak sadece doğumdan sonra sorun haline gelir. Doğum sonrası altı haftaya kadar yaklaşık %50-60 yaygınlık ve altı aylık doğum sonrası %39-45 yaygınlık ile devam edebilir.

Karın kasları arasında yaratılan boşluk genellikle sekiz haftalık doğumdan sonra küçülür. Ancak bazı durumlarda, doğumdan sonra aylar ila yıllar boyunca aşırı geniş bir boşluk kalır. Eğer boşluk doğumdan üç ila altı ay sonra kendi kendine iyileşmezse, tedaviye ihtiyacı olabilir.

Hamilelik Sırasında / Sonrasında Diastasis Rekti Belirtileri

Diastaz rekti’nin en yaygın belirti ve semptomları şunlardır:

  • Karnınızın orta hattında şişkinlik
  • Karında fiziksel rahatsızlık
  • Kötü duruş
  • Bel ağrısı ve kalça ağrısı

Hamileyken  göbeğinizin üstünde ve altında gelişen bir çıkıntı göreceksiniz. Karın kaslarınızı ayakta dururken, otururken veya uzanırken kullandığınızda daha belirgindir. Nadir durumlarda, doktorun dikkatini gerektiren şiddetli karın, pelvik veya sırt ağrısı yaşayabilirsiniz.

Postpartum, belirti ve bulgular aynıdır.

Diastasis Recti’yi Tanımlamanın Diğer Yolları

Belirtilerinizin karın ayrımı gösterip göstermediğini kontrol etmenin diğer yolları şunlardır:

Dizler bükülmüş ve ayaklar yere düz yerleştirilmiş olarak sırt üstü uzan.

Parmaklarınızı ayak parmaklarına dönük olacak şekilde sağ elinizi karnınızın üzerine yerleştirin.

Başınızı kaldırırken ve çeneyi göğsünüze getirirken parmaklarınızı yavaşça göbek düğmesine bastırın. Bu ab kaslarını daraltacaktır.

Parmaklarınızı kaslar arasındaki boşluğa yerleştirip yerleştiremeyeceğinizi kontrol edin.

En az iki parmak genişliğinde bir boşluk veya ayrılma hissederseniz, muhtemelen diyastasın rekti olabilir.

Ayrılma farklı yerlerde farklı olduğundan, göbeğin hem üstünü hem de altını kontrol ederek prosedürü tekrarlayabilirsiniz.

Fizyoterapistiniz, ultrason yardımıyla durumun ciddiyetini kontrol edebilir. Doğru ölçümler verecektir.

Diastasis Rekti Ne Zaman Riskli?

Diyastaz genellikle karın kasları arasında iki parmak ucu (kabaca 2,7 cm veya inçten fazla) arasındaki boşluk olarak sınıflandırılır. Boşluk dört ila beş parmak ucunda olduğunda şiddetli olarak kabul edilir.

Diastasis Rekti Tedavisi ve Yönetimi

Diastasis rekti genel bir sağlık tehlikesi değildir. Sadece hafif rahatsızlığa ve hoşunuza gitmeyebilecek bir görünüme neden olur. Bazı önlemler ve egzersizlerle düzeltme yapılabilir ve genellikle zamanla sık sık düzeltilir. Burada aklınızda bulundurmanız gereken bazı notlardan bahsedilmektedir.

Durumu daha da kötüleştirebileceğinden zorlamayın. Ağır şeyleri kaldırmak ve kabızlık bağ dokusunu zorlayabilir. Ayrıca, ayakta durmak ve oturmak, bunu yaparken vücut ağırlığınızı kaldırmaya eğilimliyken dokuyu sık sık zorlar.

Dikkatli egzersiz yapın. Egzersizi, şınavları, mekikleri, step tahtaları, baskıları karın ayrılmasını şiddetlendirebilir. Aynı şey bazı yoga duruşları (aşağı doğru köpek gibi) ve dizlerinizi ve ellerinizi içeren diğer aktiviteler için de geçerlidir.

Karnını iyileştir. Tupler Tekniği, doğum sonrası diastaz rekti tedavisinde güvenli ve etkili kabul edilen bir egzersizdir. Karın kaslarını bir arada tutan ve tutan bir karın ateli giyerken egzersizleri içerir. Pelvik taban egzersizleri ve derin çekirdek göbek egzersizleri de karın kaslarının ayrılmasını azaltır. Bununla birlikte, bu egzersizleri denemeden önce doktorunuzla veya fizyoterapistinizle konuşun.

Diastaz rekti şiddetli ise ve çekirdek güçlendirme egzersizleri işe yaramazsa, doktorunuz bir sonraki seçenek olarak ameliyat önerebilir.

Ameliyat karın kaslarını orta hat boyunca dikmeyi içerir. Laparoskopik olarak yapılır ve ciddi vakalarda açık karın ameliyatı gerekebilir. Gelecekte başka bir bebek sahibi olmak istiyorsanız, ameliyat tavsiye edilmez. Sağlık uzmanı sadece fizik tedavi önerebilir, ancak bundan sonra bile durumun tekrarlama olasılığı azdır.

Diastasis Rekti Önlenir Mi?

Hayır, ancak hamile kalmayı planlamadan önce,  güçlendiren egzersizler yapmaya başlayabilirsiniz. Bazılarına hamileliğiniz boyunca devam edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.