Demir Eksikliği: Gebelikte Anemi Nasıl Anlaşılır? Takviye Almalı Mı?

gebelikte anemi

Bir kadında hamilelik sırasında anemi tanısı konulması nadir değildir. Demir eksikliğine işaret eden anemi, siz ve bebeğiniz için komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle anemi belirtilerini ve onu önlemek için atabileceğiniz adımları bilmek önemlidir.

Hamileyken Anemi Neden Olur?

Bir kadın hamile kaldığında kanının sadece kendi ihtiyaçları için değil bebeğinin ihtiyaçları için de yeterli demir içermesi gerekir. Hamile kaldığınızda kan seviyeniz yüzde elli arttığından, yeni ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar demire ihtiyacınız vardır. Ve çoğu kadın ilk etapta kendi kanları için zar zor doğru miktarda demir aldığından, bu kadar azının yeni eklemeler için yeterli miktarda demir alması şaşırtıcı değildir.

Hamilelikte anemiye neden olabilecek diğer bazı şeyler, hamilelikten önceki ağır adet kanamaları ve hatta sabah bulantılarıdır. Ağır adet gören kadınlarda genellikle hamilelikle kötüleşen demir eksikliği vardır. Ve sık sık kusmaya neden olan sabah bulantıları da demir seviyenizi düşürür.

Hamileyken Anemi Olduğunuzun İşaretleri

Hamilelik sırasında anemiyi doğrulamanın en iyi yolu kan testi olsa da, dikkat etmeniz gereken işaretler vardır. Halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi gibi bazı anemi semptomlarının hamilelik sırasında hissetmeyi beklediğiniz semptomlara oldukça benzer olabileceğini unutmamalısınız. Soluk cilt, soluk tırnaklar, alt göz kapağınızın içinin renksizliği, nefes darlığı, hızlı kalp atışı ve hatta çarpıntı gibi fark edilmesi daha kolay olacak başkaları da vardır.

Bu semptomlardan herhangi birini hissederseniz, diğer koşulları ekarte edebilecek ve gerçekten anemik olduğunuzu onaylayabilecek doktorunuza görünmeniz gerekir.

Ne yapabilirsin?

İhtiyacınız olan demiri almak biraz yanıltıcı olabilir, ancak hamilelikte kansızlığı önlemek için bir zorunluluktur. Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez doğum öncesi bir vitamin almak iyi bir başlangıçtır. Aslında, hamile kalmaya çalışırken doğum öncesi vitamin almaya başlamanız size bir avantaj sağlamak için sıklıkla tavsiye edilir.

Dengeli beslenmek ve demir içeriği yüksek yiyecekleri artırmak, ihtiyacınız olan demiri almanın başka bir sağlıklı ve doğal yoludur. Demir takviyeli karaciğer ve kırmızı et, brokoli, fasulye, kuru erik ve tahıllar gibi yiyecekler büyük demir kaynaklarıdır.

Hamilelikte Demir Takviyesi Almalı Mı?

Hamilelikte kansızlığın üstesinden gelmek için demir takviyesi almadan önce, özel durumunuz için en iyi miktarı önerebilecek doktorunuza danışmalısınız. Demir takviyesi öneriliyorsa, hangi türün sizin için uygun olduğu konusunda doktorunuza danışın. Vücudunuz için en iyi demir, özel ihtiyaçlarınıza ve belirli bileşenlere toleransınıza bağlı olacaktır. En yaygın demir türleri şunlardır: demir sülfat ve karbonil demir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir