Covid-19 Salgını: Çocuklar Evde Nasıl Meşgul Tutulur? 50 Öneri

İçerik gizle
2 Karantinada Çocukları Evde Meşgul Tutmak İçin 50 Fikir

Korona Günlerinde Çocuklarla Evde Yaşam

Koronavirüs günlerinde evde çocuklarla nasıl vakit geçirilir?

Okullar ve diğer halka açık yerler kapalı olduğu zamanlar ebeveynlerin çocukları ile evde vakit geçirirken onların eğitimi ve gelişimi için de çeşitli aktiviteler yapabilirler. Sosyal mesafe şu anda işin içinde ve bu, çocukların koronavirüs COVID-19 salgını azalana kadar bir süre evde kalmaları gerektiği anlamına geliyor.

Meşgul olacak bir şeyleri yoksa çocukları evde karantinada tutmak kolay olmayabilir. Ancak bu, televizyon izlemelerine veya bilgisayar oyunları oynamalarına izin verebileceğimiz anlamına gelmez. Peki çocukları korona döneminde evde nasıl eğlendirebiliriz?

Bu yazıda, çocukların evde yapabilecekleri 50 ilginç aktivite fikrini bulabilirsiniz.

Karantinada Çocukları Evde Meşgul Tutmak İçin 50 Fikir

1. İç mekan oyunları oynayın

Çocukların mahallede oynamasına bile izin veremeyebilirsiniz. Öyleyse, çocuklar için bu iç mekan oyunlarından bazılarını deneyin.

2. Çocukların bir şeyler inşa etmesine izin verin

Çocuklar bir şeyler inşa etmeyi, yıkmayı ve yeniden inşa etmeyi severler. Çocuklarınız da onların arasındaysa, bırakın onları. Ancak, dağınığı temizleme işleminin sizin için kolaylaşması için büyük servis tepsileri kullandıklarından emin olun.

Bakınız: Koronavirüs Döneminde Ebeveynlere Öneriler

3. Ev ödevlerinizi yapın

Okul veya üniversite kapatmaları geçicidir. Çocuklarınızın ilerleyen dönemde eğitim hayatına dönmesi gerekecek. Çocuklarınızın ödevlerini zamanında tamamlamalarını isteyerek okula hazır olduklarından emin olun.

4. Bir ev kuaför salonu düşünün

Çocuklar bu günlerde şık ve modaya uygun. Çocuklarınızın evde yeni bir saç stili öğrenmesine izin verin ve saçınıza veya kardeşlerinin saçlarına şekil verin.

5. Evcil hayvanlarla eğlenin

Çocukları kendi başlarına eğlendirmenin yollarını arıyorsanız, bir evcil hayvanla oynamalarına izin verin. Onları meşgul edecek, eğlendirecek ve mutlu edecek. Daha büyük çocuklar evcil hayvanlarını birkaç numara için eğitmeyi deneyebilirler.

6. Yemek yapmayı öğretin

Yemek yapmak önemli bir beceridir. Bu beklenmedik molayı çocuklarınıza yemek pişirmeyi öğretmek için kullanabilirsiniz. Çocuklarınızın güvenliğini sağlamak için bunlardan bazılarını ateş kullandırmadan gerekli önlemleri alarak deneyebilirsiniz.

7. Atıktan en iyi şekilde yararlanın

Geri dönüşüm, çocuklarınıza öğretebileceğiniz başka bir beceridir. Evde oynanmayan, eski oyuncaklar ve diğer şeyleri bulmalarına ve yaratıcı bir şeyler yapmalarına izin verin. İşte çocuklar için yapmaktan keyif alacakları birkaç atık malzeme el işi fikri.

8. Bazı eğitim aktivitelerini deneyin

Çocuklarınızın öğrenmeye devam etmesini istiyorsanız, çocuklar için bu ilgi farklı eğitici etkinliklerden bir etkinlik seçebilirsiniz.

9. Odalarını temizlemelerini isteyin

Çocuklarınızdan, meşgul olmaları için odalarını temizlemelerini isteyebilirsiniz. Çalışmayı inceledikten sonra onlara derecelendirme verebilirsiniz. Onların çabalarını ödüllendirirseniz, siz ve çocuklar eşit derecede mutlu olacaksınız.

10. Bulaşıkları yıkamalarını söyleyin

Çocuklarınızdan bulaşıkları yıkamanıza ve yükünüzü azaltmanıza yardım etmelerini de isteyebilirsiniz. Küçük çocuklar için, sıkı çalışma için bir ödül verin ve kendi kendine bağımlı olmalarına yardımcı olun. Ancak daha büyük çocuklar, ev işlerini yapmanın yaşamın bir parçası olduğunu ve evdeki sorumlulukları olduğunu öğrenmelidir.

11. Yeni bir hobi bulmalarına yardımcı olun

Çocuklarınızdan yeni bir hobi öğrenmelerini istemek de akıllıca bir fikirdir. El işi malzemelerinden çiçek yapmak veya mum yapmak kadar basit bir şey olabilir.

12. Çimleri biçin

Çocuklarınız yeterince büyükse, çimleri biçmelerini isteyin. Çocuklarınızı güçlendirecek ev aktivitelerinden biridir.

13. Günlük başlatın

Çocuklar için sessiz aktiviteler arıyorsanız, çocuğunuzdan günlük bir günlük başlatmasını isteyin. Çocuk düşüncelerini not ederken (evden çalışıyorsanız) işinize odaklanmanıza izin verecektir.

14. Bir topluluk kahramanı araştırma

Çocuklarınıza bir topluluk kahramanı hakkında bilgi toplamalarını söyleyin ve yaptıkları her şey için onlara bir teşekkür notu yazarak kahramana teşekkür edin.

15. Bir bakım paketi oluşturun

Çocuğunuzdan evden uzakta olan biri için bir yardım ve bakım paketi oluşturmasını isteyebilirsiniz.

16. Gizli bir kod icat edin

Çocuğunuzdan aile için yeni bir gizli kod yazmasını isteyin. Bu kodu acil durumlarda kullanabilir ve aileniz dışındaki kişilerden saklayabilirsiniz.

17. Filmleri ve TV şovlarını izleyin

Çocuklar için ebeveynlerin de keyif alacağı bir ev etkinliği film ve TV şovları izlemektir. Ekran bağımlılığından kaçınmak için günde bir film izlediğinizden emin olun.

18. Podcast’leri dinleyin

Çocuğunuzdan podcast’leri tek başına veya sizinle birlikte dinlemesini isteyin.

19. Dağınıklıktan kurtulun

Çocuklarınıza ayakkabı, oyuncak ve kıyafet gibi şeyleri ayırmalarını ve farklı kutulara veya kaplara koymalarını söyleyin. Artık ihtiyaç duymadıkları şeyleri bırakmalarını ve bağışlamalarını isteyin. Siz ve çocuğunuzun uzun süre seveceği eğlenceli bir ev aktivitesidir.

20. Bahçecilik öğrenin

Bu molayı çocuklarınıza bahçecilik öğretmek ve ilk çiçek açtığı zaman yüzlerindeki keyfi görmek için kullanın.

21. Egzersiz yapmayı deneyin

Okula beklenmedik bir ara vermek, çocuklarınızın bütün gün evde oturmaları gerektiği anlamına gelmez. Eğlenceli dans oyunları ve aktiviteler öğreterek aktif kalmalarına yardımcı olun.

22. Farkındalık alıştırması yapın

Farkındalık, geçmişte takılıp kalmamak veya gelecek için endişelenmemek için şimdiki zamanda farkında olmakla ve yaşamakla ilgilidir. Bu mola sırasında çocuklarınıza farkındalığı öğretebilirsiniz.

23. Küçük sanatçıların keşfetmesine izin verin

Çocuklarınız sanat ve resim gibi şeyleri seviyorsa, duvar sanatı yaratmak için boya kalemi ve su bazlı boyalar kullanmalarına izin verin.

24. Bir kartpostal yazın

Çocuklarınıza, sizinle yaşamayan büyükanne ve büyükbabalarına, akrabalarına ve arkadaşlarına bir kartpostal (el yazısı) yapmayı ve göndermeyi öğretin.

25. Dikiş yapmayı öğrenin

İyi olduklarından emin olurken çocukları nasıl eğlendireceğinizi öğrenmek istiyorsanız, mola sırasında dikiş dikmeyi öğrenmelerini isteyin. Bu, onları kendi düğmelerini dikmek için yetkin hale getirecek ve başkalarına bağımlı olmayacak.

26. Koreografiyi seçin

Çocuğunuza en sevdiği şarkının ya da birkaç şarkının koreografisini yapmasını söyleyin.

27. Bir blog başlatın

Çocuklarınızı bir blog başlatmaya ve sevdikleri herhangi bir şey hakkında fikirlerini paylaşmaya teşvik edin – sosyal konular, müzik ve hatta filmler! Ayrıca hayatlarında olup bitenleri de yazabilirler.

28. Haritalar yapın

Çocuklar için eğlenceli aktiviteler arasında öne çıkanlardan biri de haritalar oluşturmaktır. Çocuklarınızın okulu ve okul arkadaşları eksikse, onlara okulun haritasını çıkarmalarını ve oradaki anıları yeniden yaşamalarını söyleyebilirsiniz. Çocuğunuzun yön duygusunu asla kaybetmemesi için bir mahalle haritası da isteyebilirsiniz.

29. Zanaat takıları

Çocuklar için bir ev oyunu ararken, çocukların yeni bir şeyler öğrenmesine izin veren seçenekleri seçtiğinizden emin olun. Bunun için çocuklarınıza atık maddelerden minik mücevher parçalarının nasıl yapıldığını öğretebilirsiniz.

30. İletişimi geliştirin

Hayatta kendinden emin ve başarılı olmak isteyen çocuklar için iletişim becerileri çok önemlidir. Çocuklarınız biraz utangaçsa, burada bahsedilen yararlı oyunları kullanarak iletişim becerilerini geliştirmek için bu molayı kullanın.

31. Beyin egzersizlerini seçin

Bu beyin jimnastiği egzersizlerini kullanarak çocuğunuzun bilişsel becerilerini geliştirmesine izin verin. Bir sonraki Einstein olmalarına yardım edin.

32. Oyuncak yıkamayı deneyin

Çocuklarınıza tüm oyuncaklarını küçük bir su küvetinde yıkamalarını ve (gerekirse) yumuşak bir deterjan kullanmalarını söyleyin. Onlara temizliğin önemini öğretin.

33. Hikaye anlatma yeteneklerini geliştirin

Çocuklarınızın öğretmenleri size çocuklarınızın akranlarıyla bağlantı kurmakta zorlandıklarını söylerse, bu evde kalma sürecinde bu stratejileri kullanarak çocuklarınızın hikaye anlatma yeteneklerini geliştirmeyi düşünmelisiniz.

34. Yetenek gösterisi düzenleyin

Çocuklarınızdan akşam yemeği sonrası bir aile şovunda küçük bir oyun hazırlamalarını veya sevdikleri bir şarkıyı çalmalarını isteyin. Çocukları birkaç gün meşgul edecek.

35. Kişisel hijyenin değerini öğretin

Çocuklarınızın dinlenme aktivitelerini oyunlarla sınırlamak istemiyorsanız, onlara kişisel hijyenin değerini öğretebilirsiniz. Çocukların yaşına bağlı olarak onlara tırnaklarını nasıl keseceklerini, yüz maskesini nasıl uygulayacaklarını ve masaj aleti kullanmayı öğretebilirsiniz. Çocuklarınızın bir süre rahatlamasına yardımcı olacaktır.

36. Karton kutuları süsleyin

Çocuğunuzun evin etrafında duran karton kutuları boyamasına ve süslemesine izin verebilirsiniz.

37. Bir kukla gösterisi düşünün

Bu aktivite hem çocuklar hem de ebeveynler tarafından yapılabilir. Bir kukla gösterisi düzenleyebilir ve aile üyeleri seyredebilir. Ayrıca kaydedebilir ve sevdiklerinize gönderebilirsiniz (çocukların büyükleri gibi!)

38. Salonda bowling oynamanın tadını çıkarın

Eğlenceyi başlatmak için yalnızca birkaç geri dönüştürülmüş şişe ve eski bir top gereklidir. Deneyin ve çocuklarınız bunun için sizi sevecek.

39. Kapalı kamp yapmayı deneyin

Çocukları nasıl meşgul edeceğinize dair en basit cevaplardan biri, çocuklarınızın odasında bir kapalı alan kampı kurmaktır. Ayar değişikliğini çocuklarınızın sevmesine izin verin.

40. Bir kolaj oluşturun

Çocuklarınızı aile fotoğrafları ve gazete kupürleri kullanarak bir kolaj oluşturmaya teşvik edin. Yaratıcılıklarını harekete geçirecek ve birkaç saat meşgul edecek eğlenceli bir görevdir. Sonuçlar da oldukça etkileyici olabilir.

41. Telefonla bağlanın

Çocuklarınız koronavirüs döneminde karantina nedeniyle yalnız hissediyorsa, arkadaşları, babaanne ve dedeleri ve diğer aile üyeleriyle görüntülü görüşme yapın. Sevdiklerinizle bağlantıda kalın ve küçük çocuğunuzun sevildiğini hissetmesini sağlayın.

42. Zamanı renklendirerek geçirin

Boyama, çocukların tüm zamanların en sevdiği hobisidir. Ayrıca eğlenceye istediğiniz zaman katılabilirsiniz! Eğlenceli boyama sayfalarında pratik yapmak birlikte eğlenceli zaman geçirmenizi sağlar. Ebeveynler bunları basabilir ve eğlenceye devam edebilir. Pokemon boyama sayfaları, hayvan boyama sayfaları vb. gibi birçok tema bulunabilir. Çocuklarınız günde bir tema yapabilir.

43. Onlara felsefeyi öğretin

Evde karantina sürecini çocuklarınıza felsefi dersler vermek için kullanın. Genel gelişimlerinde onlara yardımcı olacak ve bir süre meşgul olmalarını sağlayacaktır.

44. Ekip oluşturmaya odaklanın

Çocuğunuzun takım kurma becerilerini geliştirmesine yardımcı olun.

45. Zeka oyunları oynayın

Çocuğunuzun daha zeki ve daha yetenekli olmasına yardımcı olmak için harika beyin oyunlarını deneyin.

46. ​​Bir araba pisti çizin

Çocuklarınız arabaları seviyorsa, evde renkli veya maskeleme bantlı bir araba pisti çizmelerine izin verebilir ve bunu yapmak için birkaç saat harcayabilirsiniz.

47. Örgü örmeyi keşfedin

Çocuklarınıza örgü örmeyi öğretin. Bu onlara sabırlı olmayı da öğretecek eğlenceli bir görevdir.

48. Bir labirent alın

Çocuklarınızdan labirentler yapmalarını ve onların içinden geçmelerini isteyin. Tek ihtiyacınız olan bir rulo krep kağıdı ve biraz bant.

49. Deniz kabuklaırnı ve taşları boyamak

Taş veya deniz kabuğu toplayın ve çocuklarınızın onları boyamasına izin verin.

50. Tişörtleri süsleyin

Çocuklarınızın bir kağıt boyayıp ters çevirerek tişörtler tasarlamasına izin verin ve ardından tasarımı kumaşın üzerine ütüleyin. Daha sonra onları sevdiklerinize verebilirsiniz.

Bu fikirlerin, bu beklenmedik pandemi sürecinde çocuklarınızı ve sizi meşgul tutmasını umuyoruz. Burada bahsedilen etkinliklere öncelik vermeye başlayın ve ebeveyn-çocuk bağını güçlendirin. Ayrıca, aşağıdaki yorumlarda denediğiniz fikirleri paylaşmaktan çekinmeyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir