Corona Virus ve Hamilelik Dönemine Dair Bilgiler

Anahtar noktaları:

  • COVID-19 hastalığına yakalanan ve hastaneye yatması gereken hamile kadınlar için, yaklaşık 10 kişiden 1’inin solunum veya diğer organ desteği konusunda yardım için yoğun bakım ünitesine yatırılması gerekecektir.
  • Virüsün anneden bebeğe geçebileceğine dair küçük bir risk (dikey bulaşma) belirten raporlar var. Bebeklerin koronavirüs ile enfekte olduğu durumlarda, herhangi bir zarar kanıtı yoktur.
  • Tüm tavsiyeler, artan toplum bulaşma oranlarının etkisini dikkate almalıdır.

Hamilelik, çoğu kadın ve ailesi için büyük bir sevinç ve beklenti zamanıdır. COVID-19 (koronavirüs) salgınının dünya genelinde pandemi olarak ilan edilmesinin ardından, tüm hamile kadınların kendi sağlıkları ve doğmamış veya yeni doğan bebekleri hakkında büyük bir endişe duyacağını anlıyoruz.

Uzmanlar, hamile kadınlar ve çocukları için riskler, hamilelik sırasında öz bakımla ilgili tavsiyeler ve doğum öncesi ve doğum sonrası bakımın sunulma şeklindeki değişiklikler hakkında şu anda mevcut olan bilgiler hakkında yeterli kanıtlara mevcut olmamakla birlikte güncel olarak bilgi sunmaktalar.

Doktorlarınız, ebe ve diğer sağlık görevlileri size ve bebeğinize önem veriyor. Hamileyken pandemi sürecinde daha çok endişeli hissedeceğinizi anlıyoruz.

Mümkünse dinlenme, iyi yemek yeme ve ilgi alanlarınızı ve hobilerinize zaman ayırma fırsatını değerlendirin. Bebeğiniz sahip olabileceği en iyi korumaya sahiptir, yani size. Bu nedenle kendinize, duygusal ve fiziksel sağlığınıza özen göstermek en önemli şeydir.

Size ve bebeğinize yönelik riskin son derece düşük olması için tıbbi sistem ve kendini işine adamış sağlık personeli, iyi eğitimli, birinci sınıf, kendini adamış ve sizinle ilgilenmek için donanımlı pek çok sağlık personeli bu süreci atlatmanızda sizlerle.

Kaynaklar:

  1. www.rcog.org.uk/coronavirus-pregnancy
  2. www.health.gov.au/health-topics/novel-coronavirus-2019-ncov

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir