Çocukların Konuşma Becerisi Nasıl Gelişir?

Çocukların Konuşma Becerisi

1 yaşını dolduran çocuklarınızın konuşma becerisi kazanmaya başlaması için, ilk başlarda 10 basit sözü tekrar edin. Örneğin; “anne, baba, ver, tut, bebe” gibi basit kelimeleri söyleyerek, bu kelimeleri tekrar etmesini sağlayın. Ve yaklaşık 20 tane eşyanın adını ve hareketlerin adını bilmelidirler. Bunlara; “top, bebek, gezmek, yıkanmak” gibi kelimeleri örnek verebiliriz.

Örneğin; “masa nerede” dediğinizde o eşyaya bakmalıdır. Yine, elini ver dediğinizde elini uzatarak tepki vermelidir. Ayrıca 1 yaşına gelen çocuklar kendi adlarını bilmeli ve adı söylendiğinde tepki vermeliler.

2 yaşında olan çocuklar artık kısa cümleler kurmaya başlarlar. Bu yaştaki çocukların en az 50 kelimeyi kullanması gerekir. Uzmanlar, 2 yaşındaki çocukların 100 kelimeye kadar bilmesini isterler.

2,5 yaşına kadar çocuklar, çocuk dilinde bazı kelimeler hecelerler. Örneğin; banyo yaptırırken “çim çim” diye tepki verirler. Daha sonrasında çocuğun konuşması, evdeki büyüklerin konuşmasına benzeme başlar. Eğer 2 buçuk yaş sonrasında da çocuğunuz çocuk dilinde konuşmaya devam ediyorsa, mutlaka bir doktordan destek alın.

3 yaşında olan çocuklar artık cümleleri doğru kurmaya başlarlar. 200-300 kelime kullanırlar ve sorular sormaya, şiirler, kısa masallar anlatmaya çabalarlar. Çocukların cümlelerde aktif bir şekilde sıfat ve zarflarını kullanması önemlidir.

Eğer 3 yaşındaki çocuğun konuşma gelişimini değerlendirmek istiyorsanız, onu tanımadığı yabancı biri ile konuşturun. Eğer yabancı insanlar çocuğunuzun söylediklerinin yüzde yetmişini anlıyorsa ve serbest diyaloglar yer alıyorsa, bu demektir ki çocuğun konuşma becerisi normal gelişmektedir.

Çocukların konuşma gelişiminde karşı cins arkadaşları da önemli bir rol oynar. Örneğin; kız çocukları erkek çocuklar ile karşılaştığında daha hızlı ve etkin konuşmaya başlarlar. 

Ne zaman çocuğun konuşma gelişiminden şüphelenmek gerekir?

  • 4 aylık bebeklere laf attığınızda hiçbir tepki vermiyor ve gülümsemiyorsa
  • 8 ila 9 aylık bebekler bazı heceleri tekrarlamaya çalışmıyorsa ve az ses çıkarıyorsa
  • 1,5 yaşındaki çocuklar; “anne” ve “baba” gibi basit sözleri tekrarlamıyor ve soru sorduğunuzda tepki vermiyorsa
  • 2 yaşında olan çocuğunu henüz birkaç kelime kullanıyor ve yeni kelimeler öğrenmeye gayret etmiyorsa
  • 2,5 yaşındaki çocuklar sıradan, basit cümleler kurmuyor ve çevredeki eşyaların adlarını bilmiyorsa, 20 kelimeden az kullanıyorsa
  • 3 yaşındaki çocuğun konuşması anlaşılmıyor ve kelimeleri çok uzatıyorsa, kendi serbest şekilde cümleler kuramıyorsa, bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir