Çocuklarda Utangaçlık ve Ebeveynlere Öneriler

Çocuklarda Utangaçlık

Utangaçlık, çocukların başka insanların yanındayken korkması ve çekingen tavırlar sergilemesidir. Utangaç olan çocuklar; başkalarıyla iletişim kurmakta zorluk yaşarlar ve kendilerine doğrudan soru sorulduğunda endişeye kapılırlar. Diğer çocuklar ile aynı oyun ve aktivitelerde yer almak istemezler. Genelde yabancıların yanında mahcup bir tavır sergilerler.

Çocukların çoğu bazı durumlarda utangaç tavırlar sergilemektedirler. Hatta bu durum ergenlik döneminde de devam ederek, sosyal bir birey olmalarının önüne geçmektedir.

Bazı çocuklar doğdukları andan itibaren daha hassas duygulara sahip ve utangaç bir kişiliğe sahip olurlar. Hatta bazı bebeklerde utangaç davranışlara şahit olabilirsiniz. Bebeklerin yabancı insanların yanında yüzlerini gizlemeleri ve korkmalar, ileride utangaç bir kişiliğe sahip olmalarının habercisi olabilir.

Bebeklikte utangaç hareketler gözlemlemeseniz bile, ilerleyen yaşlarda utangaç bir kişi olmaları ihtimali vardır. Genelde çocuklar ilk kez farklı bir ortama girdiklerinde utangaç tavır sergilerler ve ardından ortama alışmaları ile bu durum ortadan kaybolur.

Örneğin; çocuklar ilk kez okul otobüsüne bindiklerinde veya okullarının ilk gününde çevresine karşı utangaç tavırlar sergileyebilirler. Genellikle birkaç gün sonra; yeni arkadaşlar edinmeleri ile beraber bu durum ortadan kaybolur.

Utangaç çocuklar, başkaları ile etkileşim halinde iken, endişeli tavırlar sergilerler. Ebeveynler çocuklarının utangaç davranışlarının üstesinden gelmek için yardımcı olabilir. Ağır vakalarda, profesyonel yardım tavsiye edilmektedir.

Çocuklarda utangaçlık ve çekingenlik nedenleri şöyledir:

  • Çocukların utangaç olması birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Özellikle tek çocuklar, yalnız büyüdükleri için arkadaş çevresi edinmekte ve sosyal olmakta güçlük çekebilirler.
  • Eğer anne veya baba utangaçsa, çocuklarının da utangaç bir birey olma olasılığı yüksektir. 
  • Aile bireylerinin çocukla iyi iletişim kuramaması, utangaçlığın bir diğer sebebidir.
  • Okul öncesi yıllarda çocukların aile bireylerinden ayrı olma korkusu, yabancılara karşı utangaç tavırlar sergilemesinin nedenlerinden biridir.
  • Çocukluk dönemini sakin geçirmek ve az insanla iletişim kurmuş olmaları, dış dünyaya karşı korkularının olmasına neden olabilir ve bu durum okul yıllarında utangaç olmalarına neden olabilir.
  • Çocukların sürekli yetişkinler ve aile bireyleri ile iletişim halinde olması da, yaşıtlarına karşı utangaç olmalarına sebebiyet verebilir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir