Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

Soğuk algınlığı sonrasında çocuklarda en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri; orta kulak enfeksiyonudur. Genellikle küçük yaştaki çocuklarda meydana gelen orta kulak iltihabı; çocukların sıkça hekime götürülmesine neden olan başlıca çocuk hastalıklarından biridir. 

Çocuklarda orta kulak hastalığı belirtileri olarak; kulakta sancı ve sesler, ağlama ve bağırma, kulağın içerisinde yankı yapar derecesinde bir çınlama ve ağrıdır. 

Genelde 6 aylık bebekler ila 2 yaş aralığındaki çocuklarda orta kulak iltihaplanmasına rastlanmaktadır. Çoğunlukla herhangi bir risk faktörüne balı olarak ortaya çıkmasa da; çocuğun da olduğu aynı ortamda sigara içilmesi, bebekleri yatarken biberonla beslemek, çocukların yaşıtlarıyla kalabalık ortamlarda sürekli yakın temas halinde olması, bazı alerjik reaksiyonlar bu hastalığa zemin hazırlayabilir.

Orta kulak iltihaplanmasının oluşumu; çocuğun anatomik kulak yapısında bağlı olarak da meydana gelebilir. Yetişkinlere oranla çocukların östaki tüplerinin çok daha kısa olması, ağız yoluyla alınan mikropların daha basit bir şekilde orta kulağa ulaşmasına yol açabilmektedir. Yine çocukların bağışıklık sisteminin gelişmemesine bağlı olarak da büyük sıklıkla solunum yolu enfeksiyonuna maruz kalmaları, orta kulak iltihaplanmasına sebebiyet verebilir. Orta kulak iltihaplanması, çocuğun kulağına su kaçması gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaz. 

Bebeklerde orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir?

  • Bebeğin geceleri an bir şekilde uykudan uyanması
  • Sürekli huzursuz davranışlar gözlemlenmesi
  • Bebeğin ağlaması ve mızıldanması
  • Ateşlenme, kusma ve ishal
  • Bebeğin kulağında akıntı olması

Bebeğin uykuya dalamaması kulak ağrısının olduğuna ve orta kulak iltihabı olabileceğine işaret edebilecek belirtilerdir. Bu gibi belirtileri bebeğinizde gözlemliyorsanız, çocuk doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Çocuklarda orta kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Tıbbi yardımda; orta kulak iltihabı teşhisi konulan çocukların sakinleşmesi için ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Yine antibiyotik yolu ile bu enfeksiyonun vücuttan atılması sağlanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.