Çocuklarda Obezite Hakkında Bilgiler

Çocuklarda Obezite

Obezite, günümüz çocuk ve ergenlerde en sık rastladığımız beslenme bozukluğudur. Hazır gıdaların ve fast food alışkanlığının her geçen gün artarak devam etmesi ile beraber, çocuklarda obezite hızla artan bir sağlık sorunu haline dönüşmüştür. Özellikle Amerika’da yaşayan çocuklarda obezite çok yaygın bir hastalıktır.

Çocukluk çağı obezitesi, insülin direnci ve 2 tip diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, karaciğer ve böbrek hastalığı risklerini arttırır.

Çocuklarda obezite kompleks bir hastalıktır. Dünyanın en önemli sağlık sorularından biri haline gelen obezite, son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Çocuklarda obezite; her iki cinsiyette ve çeşitli etnik, ırksal gruplarda, tüm pediatrik yaş gruplarında artmaktadır.

Genetik, çevre, metabolizma, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları da dahil olmak üzere birçok faktör, çocuklarda obezite sorununun ortaya çıkmasında önemli bir rol oynar. % 10’dan daha azında hormonal ya da genetik nedenler ile ilişkisi olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçtur. Yüzde 20’sinin ise obezite nedenleri tespit edilememektedir.

Kilolu ve obez çocukların sayısının endişe verici bir oranda artıyor olması; diyabet, kalp hastalığı, astım gibi ciddi sağlık sorunlarının da çocuklarda görülme riskini arttırıyor. Çoçukluk çağında obezite; bu bireylerin sürekli alay ve dalga konusu olması sebebi ile depresyona ve içe kapanık olmalarına sebebiyet verebiliyor.

Çocuklarda Kilo Sorunu Ve Obezite Nedenleri

Çocukların ilk etapta obez veya aşırı kilolu hale nasıl geldiğini ebeveynleri kavramalılar. Çocuklarda obezite vakalarının çoğunluğu aşırı yemekten ve çok az hareket etmelerinden kaynaklanır. Çocukların sağlıklı gelişimi ve büyümesi için ebeveynlerin çocuklarında yeterli miktar yiyecek alımına dikkat etmeleri önemli bir husustur.

Meşgul ebeveynler yüzünden çocukların sürekli hazır gıdalar ve abur cubur ile beslenmesi, şekerli gıdaları fazla tüketmeleri, dışarıda aktif vakit geçirmek yerine sürekli PC ve televizyon karşısında olmaları çocuklarda obezite sorununun temel nedenleri arasındadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.