Çocuklarda Aynı Anda Kusma ve İshal

Çocuklarda Kusma ve İshal

Çocuklarda dönem dönem rastlanan rahatsızlıklar arasında kusma ve ishal görülür. Bu iki rahatsızlık birlikte olabileceği gibi, ayrı ayrı olarak da görülebilir. Bununla birlikte kusma sonrasında ishal de başlayabilir.

Çocuklarda kusma ve ishal genelde sindirim sistemi rahatsızlıklarından kaynaklanıyor olabilir. Özellikle gıdalar sebebi ile ağız yolundan kapılan virüs ve mikroplara bağlı olarak, sindirim sisteminin tepki vermesi sonucu çocuklarda bu belirtiler görülebilir. Kusma ve ishalin ana sebepleri; enfeksiyon yolu hastalıkları, antibiyotik alımı ve gıdalardır.

Çocuklarda kusma ve ishal görüldüğünde, ebeveynleri bir hayli endişelenmektedirler. Ancak böyle durumlarda ebeveynlerin sakin bir tavır sergilemesi ve telaşa kapılmadan çözüm üretmesi gerekir. Mesela ebeveynlerin bu durumlarda en sık düştüğü hatalardan biri; çocuğu istifra ederken ona su vermeye çalışmasıdır. Bu durum, çocuğun daha da kötü hissetmesine neden olabilir. Tabi ki de ishal ve kusma rahatsızlıkları baş gösterdikten sonra vücudun sıvı miktarı düşeceğinden sıvı alımı şarttır. Fakat çocuğunuza panik yamadan, yudumla su vermelisiniz.

Çocuklarda kusma ve ishal rahatsızlıklarının ana nedenleri; mide ve bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonlar ve virüsler, buzdolabında uzun süre bekletilen gıdaların bakteri oluşturması ve bu gıdalardaki bakteriler tarafından üretilen toksinler, gıda zehirlenmesidir.

Çocuklarda ishal genellikle 5-7 gün sürer ve çoğu çocuklarda iki hafta içinde durur. Kusma genellikle 1-2 gün sürer ve çoğu çocuklarda üç gün içinde duracaktır.

Çocuğunuzda ishal ve kusma uzun süre devam ediyorsa, bir hekime danışın. Aksi takdirde, ishal genellikle endişe edilecek bir durum değildir. Bu enfeksiyonu aile bireylerinin de kapmaması adına; çocuğunuzun havlusunu ayırın.

Bebeklerde kusma ve ishale karşı genel öneriler

  • Beslenmeler arasında veya her ishal ve kusma durumu sonrasında bebeğinize fazladan sıvı verin.
  • Bebeğinize süte ek olarak ekstra sıvı verin.
  • Ailenizde enfeksiyonun yayılmasını önlemek için sabun ve ılık su ile düzenli olarak bebeğinizin ve kendi ellerinizi yıkayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.