Çocuklara Banyoyu Sevdirmenin Yolları

Ebeveynlerin 1 ila 12 yaş çocuklarda sıkça karşılaştığı sorunlardan biri; çocuklarının banyo yapmayı reddetmesidir. Eğer çocuğunuz banyo yaptıracağınızı anlayınca ağlıyor ve bağırmaya başlıyorsa; bu durumda çocuğunuza nasıl yaklaşmanız gerektiği konusunda sizlere çeşitli ipuçları sunacağız.

Yeni doğanlar, 9 ay boyunca anne karnında su doğal ortamları olduğu için, doğduktan sonra da yeni doğanı yıkadığınızda rahatlar ve sakinleşirler. İşte bu nedenle, doktorlar annelere bebeklerini sıkça yıkamalarını tavsiye etmektedir. Yeni doğan çocuğa su olumlu etki eder. Bu nedenle yeni doğanları özellikle akşam yatmadan önce yıkarsanız, daha rahat uyurlar.

Eğer bebeğiniz sudan korkmaya başlamışsa, bunun nedeni genelde ebeveynlerin tecrübesiz hareketleridir.

Yeni doğanı suya alıştırırsanız, büyüdüğünde de 1 ila 12 yaşları arasında yıkanmaktan korkmayacaktır. Bunun için; öncelikle suyun sıcaklığını kontrol etmeniz gerekir. Soğuk ya da sıcak su ile çocuğunuzu yıkarsanız, bu durum hafızasında yer edinerek, her banyo yaptırmak istediğinizde, ağlamaya başlayacaktır. Dolayısıyla, banyo suyunu 36-38 C derecede ayarlamanız gerekir.

Suyun sıcaklığını elinizle değil, dirseğiniz ile kontrol edin. Su, vücut sıcaklığından biraz daha sıcak olmalıdır. Özel su termometrelerinden de kullanabilirsiniz.

Bebeğinizi çok dikkatli yıkayın. Bebek anne elinden kayarsa, bu hafızasında kalır ve sudan korkmaya başlar. Eğer tecrübeniz yoksa, büyüklerden yardım istemelisiniz.

Çocuğunuzu yıkarken; özel çocuk şampuanlarından kullanın. Bu şampuanlar bebeklerin ve çocukların gözlerini tahriş etmez. Özellikle bebekleri haftada maksimum iki kere şampuan ile yıkayın. Diğer zamanlarda çocuğunuzu sadece su ile yıkayın. Banyo suyuna papatya, adaçayı gibi bitkileri demleyerek, ılınınca ilave edebilirsiniz.

Çocuğunuzu yıkarken, küvetin içerisine oyuncaklar koyarsanız, banyoyu sevdirebilirsiniz. Yine çocuklar suyun üzerinde oluşan köpüklerle de oynamayı severler. Eğer çocuğunuz küvette yıkanmak istemiyor ve ayakta yıkanmaya razıysa, çocuğunuzu zorla küvete oturtmayın. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.