Çocuk Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Çocuk Beden Kitle İndeksi

VKİ (vücut kitle indeksi), bir kişinin boyuna ve kilosuna göre zayıflığının veya şişmanlığının kabaca bir tahminidir. Kilo vermeniz gerekip gerekmediğini gösterir.

20 yaş ve üzerindeki yetişkinlerde, VKİ, her yaştan ve vücut tipinden hem erkekler hem de kadınlar için aynı olan standart ağırlık durumu kategorilerine dayanır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre yetişkinler için standart ağırlık durumu ve VKİ aralıkları şöyledir:

Çocuklarda ve gençlerde, VKİ yaş ve cinsiyete dayanır. Bu nedenle yaş için VKİ olarak adlandırılır. Çocuklarda vücut yağının yüksek bir bileşimi, kiloyla ilgili sorunlara ve diğer bozukluklara yol açabilir. Vücudun besin maddelerinden yoksun olması ve sağlık risklerine yol açması nedeniyle zayıf olmak da kötüdür.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, 2 ila 20 yaş arası çocuklar ve gençler için VKİ aralıkları şöyledir:

VKİ Manuel Olarak Nasıl Hesaplanır?

Çocuklarda boy kilo endeksi nasıl hesaplanır? VKİ hem yetişkinler hem de çocuklar için aynı şekilde hesaplanır. Belçikalı matematikçi Adolphe Quetelet 1830’da formülü tasarladı. Evrensel olarak kg / m2 olarak ifade edilir.

Hemen hesaplama yollarını anlayalım – Metrik formül.

Metrik birimlerde VKİ hesaplama:

Metrik VKİ formülü

VKİ = Ağırlık (kg) ÷ Yükseklik 2 (m 2)

Adım 1 – Boyunuzu (metre cinsinden) kendiyle çarpın. Yükseklik genellikle santimetre cinsinden ölçüldüğünden, yüksekliği metre cinsinden elde etmek için 100’e bölün.

Adım 2 – Kilonuzu bir adım değerine göre kilogram cinsinden bölün.

Bu örnek daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır:

  • Boyunuzu 180cm ve kilonuzu 75kg olarak düşünün.
  • Santimetreyi metreye dönüştürün: 180 ÷ 100 = 1.8m
  • VKİ = 75 ÷ (1.8 × 1.8) = 75 × 3.24
  • Bu nedenle, VKİ = 23.15

En Sık Sorulan Sorular

VKİ Doğru Bir Sağlık Ölçüsü Mü?

VKİ keyfi bir hesaplama olduğu için sağlığın son derece hassas bir ölçüM değildir. Bazı araştırma çalışmaları, VKİ’nin kolesterol, trigliseritler, kan basıncı ve insülin direnci gibi diğer sağlık önlemleri ile karşılaştırıldığında, VKİ hesaplamaları altında aşırı kilolu kabul edilen bireylerin neredeyse yarısının sağlıklı olduğunu ortaya koymuştur. VKİ etkisini araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Ancak, doktorlar VKİ’nin sağlığı değerlendirmek için yapılan birçok ölçümden biri olduğuna inanmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplamalarının Sınırlamaları Nelerdir?

VKİ, vücut yağ dağılımını dikkate almadığı için bireyin vücut yağlığının değerlendirilmesinde önemli sınırlamalara sahiptir. Yağ, kas veya kemik yoğunluğu arasında ayrım yapmaz.

Aşağıdaki değişkenler VKİ yorumunu etkiler:

Aynı VKİ’ye sahip iki birey farklı yağ dağılımı paternlerine sahip olabilir ve farklı tip 2 diyabet ve kalp hastalığı geliştirme risklerine sahip olabilir.

Yaşlı yetişkinler, aynı VKİ’ye sahip genç yetişkinlere kıyasla daha fazla vücut yağına sahiptir.

Kadınlar aynı VKİ değerine sahip erkeklerden daha fazla vücut yağına sahiptir.

Vücut geliştiriciler veya yüksek eğitimli sporcular kas ağırlıkları nedeniyle daha yüksek VKİ değerine sahiptir.

Yetişkinler için VKİ, Çocuklar İçin VKİ’den Nasıl Farklıdır?

VKİ, yetişkinler ve çocuklar için farklı yorumlanır. Vücut yağları yaşla birlikte değiştiğinden ve kızlar ve erkekler arasında değiştiğinden, cinsiyet ve yaşa özgü olması gerektiği için çocuklarda VKİ’yi hesaplamak daha zordur. Yetişkinler için VKİ cinsiyete ve yaşa bağlı değildir.

Uyarı: VKİ, ağırlığı değerlendirmenin birçok yolundan biridir, ancak tek yöntem değildir. Çocuğunuzun VKİ’si ile ilgili herhangi bir şüpheniz veya endişeniz varsa, yeni bir beslenme veya fitness rutini almadan önce beslenme uzmanınız veya doktorunuzla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.