Çocuk Sahibi Olmaya Karar Verirken Bunlara Dikkat!

İster bir çocuğunuz ister beş çocuğunuz olsun, başka bir çocuğa sahip olmak için bilinçli bir karar vermek zor olabilir. Bu kararı verirken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır ve doğru veya yanlış cevap yoktur. Karar vermenize yardımcı olması için dikkate alabileceğiniz bazı noktalar vardır, ancak bazen sadece içgüdüleriniz ve kalbinizle gitmeniz gerekir.

Yaş Sorunları:

Çok gençseniz, çocuğunuzun büyüdüğünü ve mezun olduğunu görmek için etrafta olup olmayacağınız bir sorun olmayabilir. Ancak, daha büyük ebeveynler için bir endişe kaynağıdır. Daha sonra çocuk sahibi olan kadınlar ve çiftler, çocuğu büyütecek enerjiye sahip olup olmayacakları konusunda endişelenebilirler. Kendilerine ve bebeğe yönelik olası sağlık risklerinin yanı sıra potansiyel genetik risklerden endişe duyabilirler. Bir kadın yaşlandıkça bebek sahibi olma yeteneği azalır.

Gençken bebek sahibi olmanın faydaları olduğu gibi, daha sonra çocuk sahibi olmanın da faydaları vardır. Gençken çocuklarla başa çıkmak için daha fazla enerjiniz olabilir. Ancak daha büyük ebeveynler olarak, başka bir çocuk yetiştirmenin sorumluluklarıyla başa çıkmak için maddi olarak daha hazırlıklı ve duygusal olarak daha güçlüsünüz.

Cinsiyet Faktörleri:

Kız veya erkek çocuklarınız varsa, diğer cinsiyet için tekrar denemek isteyebilirsiniz. Elbette, her iki cinsiyetten de bebek sahibi olma şansının %50 olduğunu bilmeniz gerekir. Bu nedenle başka bir bebek sahibi olmak için tek nedeniniz buysa dikkatli olun. Eğer istediğin cinsiyet olmazsa, kalbinin kırılacağından ve pişman olacağından şüpheleniyorsan, bu başka bir bebek sahibi olmak için en iyi neden değil. İstediğiniz cinsiyet olmasa bile yine de mutlu olacağınızı kalbinizden bilmelisiniz ki, bu yeni çocuğu başkalarını sevdiğiniz kadar sevebileceksiniz demektir.

Sağlık sorunları:

Sağlık, başka bir hamilelik geçirmeye karar vermede önemli bir rol oynar. Zor veya yüksek riskli gebelikleri olan kadınlar, başka bir sert hamilelik geçirecek fiziksel, zihinsel ve duygusal güce sahip olmayabilir. İlaç tedavisine ihtiyaç duyan diğer tıbbi sorunları olan kadınlar, tekrar hamile kalmadan önce seçeneklerini tartışmalıdır.

Meslekler:

Başka bir çocuğa sahip olmak muhtemelen sizin veya partnerinizin iş fırsatlarını etkileyecektir. Ebeveynlerden biri şu anda evde kalıyorsa, işgücüne geri dönmeyi daha da ertelemesi gerekebilir. Ya da şu anda evde hiçbir ebeveyn kalmıyorsa, o zaman bir ebeveynin bunu yapmak için seçim yapması gerekebilir. Her iki ebeveyn de kariyerlerine devam etmek istiyorsa, günlük bakım masraflarının da dikkate alınması gerekir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir