Çocuk Gelişiminde Anne Babanın Rolü Nedir?

Çocukların eğitiminde anne ve babalara önemli bir rol düşmektedir. Anne ve babalar, çocuklarının ileride sağlıklı ilişkiler kurabilmesi ve kendine güvenen bireyler olabilmesi adına, çocuklarının gelişiminde çok titiz bir yöntem uygulamalılar. Bunun için; çocuğunuz bir yaşına geldikten sonra çocuk gelişimi ve çocuk davranışlarına dair bilimsel araştırmalar ve tavsiye veren kitaplar okumanızı, bu konuda deneyimli kişilerden yardım almanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

Çocuğun aile içerisinde iyi bir eğitim alması için özgüvenini geliştirecek davranışlarda bulunmalısınız. Çocuğunuz ile güçlü bağlar kurun. Çocuğunuz ile iyi bir iletişim kurmak önemlidir. Bunun için, onun hatalarını düzeltirken, kesinlikle bunu üzmeden yapın ve bazı taktikler geliştirin.

Nazik yollar ile çocuklarınızın hatalarını düzeltmek çok önemlidir. Yoksa çocuğunuzda size karşı korku oluşabilir ve her yaptığı hatada sizden korkusuna, bunları gizlemek ister. Bu da aranızdaki iletişimi zamanla koparabilir.

Çocuğunuz doğru bir eylem gerçekleştirdiğinde tüm enerjiniz ve canlılığınız ile onu takdir edin ve iltifatlar edin. Olumlu geri dönüşler, çocuklarınız ile birlikte zaman geçirirken sizinle daha paylaşımcı olmalarını sağlayacaktır.

Çocuğunuza ufak görevler vererek, ona sorumluluk duygusunu aşılayabilirsiniz. Ancak bu görevler onun eğlenebileceği şeyler olmalıdır. Çocuğunuz yanlış bir davranış yaptığında, onu suçlamak ve yargılamak yerine, bu yaptığının yanlış olduğunu nazik cümleler kurarak anlatmaya çalışın.

Gelişim çağındaki çocuklar ile ebeveynler sağlıklı bir iletişim kurmalılar. Böylelikle çocuğunuz okula başladığında ve sosyal çevresi olduğunda; hem psikolojik açıdan, hem de davranışlarıyla çevresi tarafından sevilen biri olur.

Ayrıca Bakınız: Çocuk Eğitiminde Anne ve Baba Nasıl Davranmalı?

Çocuğunuza doğru bir terbiye vererek, onun ileride kendine güvenen, sosyal, güçlü iletişim kurabilen ve sorumluluk sahibi bir birey olmasına katkı sağlarsınız. Çocuğunuza aşırı derece koruyucu bir davranış sergilemek, ileride özgüven eksikliği duymasına sebep olabilir. Bu nedenle, birçok konuda çocuklarınızın kararlarını destekleyin ve fikirlerini önemseyin.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir