Çocuk Emziren Anneler İçin Öneriler

Çocuk Emziren Anneler

Henüz bebeklerini yeni kucağına alan lohusalar, bebeklerine olduğu kadar kendi yaşam tarzlarına da özen göstermeliler. Bebeğinize gösterdiğiniz ilgi ve alakayı kendinize de göstererek, yaşam kalitenizi normal şartlarda tutmanız gerekir. Böylelikle hem eşinizle ilişkilerinizde hem de bebeğinizin bakımında daha enerjik ve daha istekli olabilirsiniz.

Emziren anneler yaşam kalitelerini iyi düzeyde tutarak, bebeklerine sağladıkları anne sütünün kalitesini de arttırabilirler. Bunun için öncelikle beslenmenize büyük özen göstermelisiniz. Doğum sonrası kilolarınızdan kurtulmak için bir yandan rejim yapmak, bir yandan da bebeğinizi emzirmek; hem sizin daha stresli ve halsiz düşmenize, hem de anne sütü kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bunun için doktorunuzdan emziren anneler için diyet listesi önerisi alabilir ve anne sütünü arttıran gıdaların alımına önem verebilirsiniz.

Yavrularını yeni kucağına alan anneler, doğum sonrası ilk iki hafta boyunca istirahat etmeliler. Böylelikle anne sütü miktarı da zamanla artar ve bebeğinizin bakımı için gerekli enerjiyi toplayabilir, doğum stresini üzerinizden atabilirsiniz.

Doğum sonrası annelerin yaşadıkları sıkıntıların başında; emzirme düzenini oturtamamaları ve bebeklerini emzirmeye alıştıramamalarıdır. Yeni doğanlar, ilk haftalarda anne sütünü algılayamayabilirler. Ancak, zamanla her şey düzene girecektir.

Yeni doğum yapan anneler, doğrum sonrası bir buçuk ay boyunca ev işi yapmamaya özen göstermeliler. Yine, uykusuzluk emziren annelerin baş problemlerinden biridir. Her fırsatta şekerleme yapmaya ve uykusuz kalmamaya özen gösterin Bu sayede, bebeğinizle daha bir ilgi ve alakadar olabilirsiniz.

Çocuk emziren anneler, anne sütü miktarının az gelmesinden şikayetçi iseler, beslenmelerine özen göstermeliler ve fırsat buldukça temiz hava almaya çıkmalılar. Yine; sigara ve içki gibi zararlı maddelerden uzak durmalı ve stresi olabildiğince en aza indirgemelisiniz. Eğer emzire annelerin ilaç kullanması gerekiyorsa, bunu bir doktor kontrolünde yapmalılar.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir