Çocuk Doktorları Neden 6 Ay veya Daha Uzun Süre Emzirmeyi Öneriyor?

Emzirme, hem yeni bir anne hem de bebek için harika bir deneyimdir. Ancak aynı zamanda zor da olabilir. Pek çok yeni anne, yeterince süt üretemediklerinden veya mastit veya pamukçuk gibi yaygın, genellikle ağrılı rahatsızlıklar yaşadıklarından korkar ve bu da gerçekten çabaya değip değmediğini merak etmelerine neden olur.

Amerikan Pediatri Akademisi emzirilen bir bebek için aşağıdaki programı önermektedir:

Bebeğin hayatının yaklaşık ilk 6 ayı boyunca sadece anne sütüyle besleme, ardından en az 12 aylık olana kadar tamamlayıcı gıdaların verilmesiyle birlikte emzirme ve anne ve bebek tarafından karşılıklı olarak istendiği sürece emzirmeye devam etme önerilir.

Bir bebeği yalnızca ilk altı ay boyunca emzirmenin çok sayıda sağlık ve beslenme faydası vardır. Aynı zamanda anne ve bebek arasında çok güçlü bir bağ kurma eğilimindedir.

Emzirmenin Faydaları

İşte emzirmenin 5 önemli faydası:

Daha fazla besin ve vitamin: Anne sütü doğal olarak bir bebeğin gelişimi için önemli olan sağlıklı yağlar, protein, laktoz ve oligosakkaritler içerir. Biyolojik olarak daha uygun olan (emilmesi daha kolay) temel vitaminleri de içerir.

Güçlendirilmiş bağışıklık sistemi: Anne sütüyle beslenen bebekler, onlara daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve enfeksiyonlarla savaşma yeteneği sağlayan antikorları süt yoluyla alırlar. Alerjiler, astım, diyabet ve lösemi gibi belirli sağlık sorunlarını geliştirme olasılıkları da daha düşüktür.

Daha çeşitli damak tadı: Anne sütünün tadı, annenin yediği yiyeceklere göre değişebilir. Bu nedenle anne sütüyle beslenen bebekler çeşitli tatlarla tanıştırılır ve katı yiyeceklerle birlikte verildiğinde damak tatları iyi ayarlanır.

Daha iyi sindirim sağlığı: Anne sütü, proteinin parçalanmasına yardımcı olan sindirim enzimleri içerdiğinden, bebeğin midesi için genellikle mamadan daha kolaydır ve proteinin kendisi daha yumuşaktır ve daha kolay sindirilir.

Minimum maliyet: Bir annenin çalışma saatleri sırasında veya bebekten uzakta başka bir zamanda bebeği için süt pompalaması ve dondurması gerekmedikçe, emzirmenin ekstra maliyeti çok azdır veya hiç yoktur.

Bu ve diğer faydalar emzirmeyi anne ve bebek için harika bir seçim haline getirirken, bir anne veya bebeğin başarılı olmasını engelleyebilecek durumlar vardır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir