Çocuk Büyüme Yüzde Hesaplama – Bebek Büyüme Grafikleri

Büyüme Yüzdesi Nedir?

Büyüme yüzdesi, bir çocuğun diğer çocuklara kıyasla ölçümleridir. Yüzdelikler genellikle büyüme grafiklerinde eğri çizgiler olarak gösterilir.

İşte anlamanın daha basit bir yolu:

Üç aylık çocuğunuz kilo için 40. yüzdelik dilimdeyse, üç aylık diğer çocukların %40’ı bebeğinizle aynı veya daha az ağırlığa sahip demektir.

Bu, yüzdelik sayı ne kadar büyük olursa, bebeğin o yaştaki diğer bebeklere kıyasla daha büyük olduğu anlamına gelir. Bebeğiniz 50. yüzdelik dilimdeyse, yaşının yarısının bu sayıdan daha fazla, diğer yarısının ise ondan daha az ağırlığa sahip olduğu anlamına gelir.

Büyüme Tabloları – Nasıl Çalışırlar?

Büyüme çizelgeleri, çocuğun boyunu, kilosunu ve baş çevresini aynı yaştaki diğer çocuklarla karşılaştırmaya yardımcı olur. Size ve sağlık uzmanına çocuğunuzun büyümesini kontrol etmeleri konusunda yardımcı olurlar. Ayrıca çocuğunuzun herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını da gösterirler.

Erkekler ve kızlar farklı büyüme modellerine sahip oldukları için ayrı büyüme tablolarına sahiptir. Erkekler kızlardan biraz daha ağır ve uzundur.

Her bebek benzersiz ve büyüme modeline sahip olmasına rağmen, sağlıklı bebeklerin çoğu benzer bir büyüme modelini takip eder. Bu, aynı boy ve kiloda oldukları anlamına gelmez, ancak bedenleri ve cinsiyetleri ile orantılı olarak kilo aldıkları anlamına gelir.

Büyüme çizelgeleri binlerce çocuğun boy, kilo ve kafa büyüklüğü ölçümlerinden bilgi toplanarak geliştirilmiştir. Grafiklerdeki eğriler, belirli bir yaşta kaç çocuğun belirli bir miktarı tartacağını göstermektedir.

Büyüme Şemaları Ne Anlatıyor?

Büyüme çizelgeleri, bir bebeğin büyümesini üç parametre kullanarak izlemek için tasarlanmıştır:

• Ağırlık

• Boy

• Baş çevresi

Bebeğinizin doktoru bu parametreleri not edecektir. Zamanla, bu ölçümler bebeğin büyümesinin standart büyüme oranıyla aynı olup olmadığını gösterir. Standart şemaya eşitse, bebeğinizin sağlıklı olduğuna dair iyi bir işarettir.

Grafik, bebeğinizin büyüme yüzdesini ve yaşındaki diğer bebeklere kıyasla nasıl büyüdüğünü gösterir.

Yaşa göre ağırlık, yaşa göre yükseklik ve yaşa göre baş çevresi ne demektir?

Yaşa göre kilosu:

Yaşa göre ağırlık, bebeğinizin ağırlığını aynı yaştaki diğer bebeklerinkiyle karşılaştırır. Yüzdelik değer, çocukların yüzde kaçının çocuğunuzdan daha düşük ağırlıkta olduğunu belirtir. Örneğin, 100 çocuktan %40’lık bir değer, çocuğunuzun %40’tan fazla ve diğerlerinden %60 daha az olduğu anlamına gelir.

Yaşa göre boyu:

Yaşa göre boyu tablosu çocuğunuzun boyunu aynı yaştaki diğer çocuklarla karşılaştırır. Yüzdelik değer, çocukların yüzde kaçının çocuğunuzdan daha kısa olduğunu söyler. Örneğin, 100 çocuktan %40’ı, çocuğunuzun %40’tan fazla çocuktan daha uzun ve diğer %60’tan daha kısa olduğu anlamına gelir.

Yaşa göre baş çevresi:

Yaşa göre baş çevresi çocuğunuzun baş çevresini yaşa göre karşılaştırır. Yüzdelik, çocukların yüzde kaçının kafanızın çocuğunuzdan daha küçük olduğunu gösterir. Örneğin, 100 çocuktan oluşan %40 değeri, çocuğunuzun kafasının %40 çocuktan daha büyük ve diğer çocuklardan %60 daha küçük olduğu anlamına gelir.

Çocuğunuz Yaşıtlarından Ne Kadar Büyük veya Küçük?

Çocuk büyüme yüzdelik hesaplayıcısı, aynı yaştaki diğer çocuklara kıyasla çocuğunuzun boyutunu gösterir. Her bir parametrenin yüzdesini (ağırlık, boy veya baş çevresi) hesaplamak için çocuğunuzun ağırlığını, boyunu ve baş çevresini cinsiyet ve yaş ile birlikte hesaplamanız yeterlidir. Daha küçük veya daha büyük çocukların yüzdesini yansıtan bir sayı alırsınız. Doktorunuz ayrıca bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için bu sayıları not edecektir.

Ya Bebeğim Büyüme Eğrisi Çizelgeyi Takip Etmezse?

Bebeğinizin büyüme eğrisi, normal olan ve endişe verici olmaması gereken geçici inişler ve çıkışlar gösterebilir. Çıkışlar büyümesine bağlı olabilir ve hastalıklar nedeniyle inişler olabilir.

Bununla birlikte, bunlar daha uzun süreler boyunca gerçekleşirse, çocuğunuzun doktoru bir şeylerin yanlış olup olmadığını kontrol etmek için bebeği inceler. Bebeğinizi emziriyorsanız, doktorunuz yeteri şekilde beslenip beslenmediğini kontrol edecektir. Bebeğiniz katı gıdalara geçtiyse, doktorunuz dışkısını sorabilir.

Doktorunuz, yüzdelik dilimdeki farklılıkları göz önünde bulunduracaktır. Örneğin, bebeğiniz boy için %75 ve ağırlık için %25 ise, bebeğinizi iyi beslediğinizi gösterir, bu yüzden kilo alır.

Bu nedenle, bebeğin büyüme eğrisiyle ilgili bir sorununuz varsa, tavsiye için bir doktora görünmek en iyisidir.

Bebeğimi daha yüksek bir yüzdelik eğriye çıkarmak için ne yapabilirim?

Bebeğin ölçümlerini izlemek için büyüme tablosu kullanmanın temel amacı, onu yüksek bir yüzdelik eğriye koymak değildir. Bebeğiniz ne kadar yüzdelik olursa olsun, o eğri boyunca büyür.

Eğri düştüyse, çocuğunuzun doktoru bebeğinizi orijinal yüzdeliğine geri getirmenin yolları hakkında size tavsiyede bulunacaktır. Herhangi bir tıbbi hastalık veya endişe bebeğin büyümesini etkilemediği sürece, tüm yüzdelikler normal kabul edilir.

Bebek prematüre ise, doktorunuz bebeğin büyümesini izlemek için farklı bir büyüme grafiği önerecektir. Bu, yaşına göre (doğum tarihinden itibaren hesaplanır) ayarlanır, ancak kronolojik yaş olarak değil (doğum tarihinden itibaren hesaplanır).

Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebekler düşük yüzdelik eğri üzerinde başlayabilir. Ancak genellikle akranlarına üç yaşına kadar yetişirler.

Uyarı: Büyüme yüzdelik hesaplayıcısı size çocuğunuzun hangi büyüme yüzdelik dilimine geldiğini söylese de, çocuğun beslenmesinde, egzersiz rejiminde vb. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce bir doktora danışmanız zorunludur. Yüzdelik değerin aynı olmadığını hatırlamanız gerekir. Ancak çocuğunuzun büyümesinin o yaş grubundaki diğer çocuklarla karşılaştırılmasıdır. Bu nedenle, bir doktor çocuğunuzda herhangi bir gelişimsel gecikme olup olmadığını ve bunları düzeltmenin yollarını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.