Çocuğunuzun Gelecekteki Boyunu Hangi Faktörler Belirliyor?

Boy Uzamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Genler, çocuğunuzun gelecekteki boyunun ne olacağını belirleyebilecek tek faktör değildir. Çevresel faktörler de çocuğun boyuna etki eder. Bu faktörlere ayrıntılı olarak bakalım:

1. Cinsiyet:

Erkekler ergenliklerinin sonunda gecikmiş bir büyüme hamlesine sahip olduklarından kızlardan daha uzun olma eğilimindedir. Bu gecikme onlara son büyüme hamlesinden önce iki yıllık normal gelişim avantajı sağlar.

12-13 yaşına kadar erkekler ve kızlar aynı yaşta olduklarında, bu yaşı geçtikten sonra, kızlarda yavaşlar veya durabilir, ancak erkekler 17-18 yaşına kadar büyümeye devam eder. Bazı durumlarda, kızlar ebeveynlerinin boyuna göre erkeklerden daha uzun boylu olurlar.

2. Genetik

Ebeveynlerin boyuna ek olarak, çocuğun anne ve baba ve büyükanne ve büyükbabalarının boyları çocukların boylarını etkiler.

3. Beslenme:

Dengeli beslenmeye sahip olmak çocuğun maksimum boyuna ulaşmasına yardımcı olabilir. Ve gerekli besin maddelerinden yoksun beslenmesi çocuğun büyümesini engelleyebilir. Çocuk yeterince yiyorsa, ancak doğru yiyeceği yemiyorsa, beslenmede düşük olacaktır.

4. Egzersizler:

Egzersizler formda ve sağlıklı olmak için önemlidir. Ayrıca, fiziksel aktivite çocuğunuzun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Fiziksel aktivite eksikliği, zayıf bir kemik yapısı nedeniyle çocuğun yüksekliğini kısıtlayabilir. Çocuğunuza düzenli olarak bazı boy uzatıcı egzersizler yapması boyunun uzamasına katkıda bulunabilir.

5. Sağlık sorunları:

Cücelik, devasalık ve Turner sendromu gibi bazı tıbbi durumlar çocuğun boyunu etkiler. Artrit, çölyak hastalığı, kanser veya erken doğumun çocuk üzerinde olumsuz bir etkisi olması muhtemeldir.

Çocuğunuzun standartlara göre büyümediğinden endişe ediyorsanız, bir sağlık uzmanına danışmalısınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir