Çocuğumun Boyu Ne Kadar Uzun Olacak? Boy Hesaplayıcı

Çocuğunuz ne kadar büyür? Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun yetişkin olarak ne kadar uzun olacağını merak etmek doğaldır. Bir çocuğun boyu büyük ölçüde genetik tarafından belirlenir. Beslenme, egzersizler, çocuğun sağlık durumu, cinsiyet ve hamilelik sırasında annenin sağlığı gibi diğer faktörler de çocuğun boyuna katkıda bulunur.

Bilimsel çalışmalar, bir çocuğun boyunun daha çok genlerden ve cinsiyetten etkilendiğini göstermektedir. Bu iki faktör büyümenin %70’ine katkıda bulunurken, diğer %30’u beslenme faktörlerine, çevresel faktörlere dayanır.

Bazen, hastalıklar, rahatsızlıklar ve bazı ilaçlar 18 yaşında büyümeyi veya daha kısa olmayı tetikler. Çocuk ebeveynlerin ortalama boyu kadar uzun olabilir. Bebekler ve küçük çocuklar hızlı büyür ve daha sonra büyüme hızı düşer. Ergenlik döneminde tekrar artar. Kızlarda 15 yaşında, erkekler 18 yaşında belirli seviyelere gelir

Çocuk boyu hesaplayıcısı, cinsiyet, çocuğun mevcut ağırlığı ve yüksekliği, ebeveynlerin boyu vb. Gibi belirli parametreleri kullanarak çocuğunuzun yüksekliğini tahmin eder. Bir çocuğun doğru boy ölçüsünü hesaplamak için Khamis-Roche ve iskelet yaşı gibi bir dizi yöntem vardır.

Bu yazıda çocuğun gelecekteki boyu Khamis-Roche yöntemini kullanarak tahmin edin. Bu yöntem %90 doğrudur. Bu, çocuğunuzun tahmin edilen tahminlerden biraz daha uzun veya daha kısa olabileceği anlamına gelir.

Tahminlere göre gerekirse düzeltici önlemler alabilir veya bir doktora danışabilir, çocuğun beslenmesini değiştirebilir veya rutinlerine bazı egzersizler ekleyebilirsiniz. Khamis-Roche boy yöntemi, çocuğun cinsiyeti, mevcut boyu ve kilosunu ve ebeveynlerin boy yüksekliğini kullanır.

Bakınız: Boy Uzamasını Etkileyen Faktörler

Çocuk Yetişkin Boyu Hesaplama

Genel Boy Kuralları

Çoğu ebeveyn, çocuklarının büyümesini ve gelişimini izlemek için boy ve kilo grafiğini kullanır. Grafik, çocuk ortalama ağırlık ve yaş yüksekliği ile eşit değilse, ebeveynlerin gerekli adımları atmasına yardımcı olur. Çocuğunuzun boyuna ilişkin yönergeler şunlardır:

Çocuğun fiziksel yaşı: Yükseklik (cm)

 • 0 ila 12 ay: Yaklaşık 25 cm büyür.
 • 1 ila 2 yıl: Yaklaşık 13 cm artar.
 • 2 ila 3 yıl: Her yıl yaklaşık 9 cm büyür. Çoğu çocuk doğum yüksekliğini dört yaşına kadar ikiye katlar.

Her yıl 5cm, ergenliğe 3 cm. Ergenlik, bir çocuktan diğerine değişen hızlı büyüme ataklarına neden olur.

Khamis-Roche Yöntemi Nedir?

Khamis ve Roche tarafından geliştirilen bu yöntem 4 ila 17 yaş arası çocuklar için kullanılır. Birkaç yıllık araştırmadan sonra Dr.Khamis ve Dr.Roche, aşağıdaki faktörlerin çocuğun büyümesine katkıda bulunduğunu bulmuştur.

 • Cinsiyet
 • Ortalama ebeveyn yüksekliği
 • Çocuğun mevcut yüksekliği
 • Çocuğun mevcut ağırlığı
 • İskelet yaşı

Bu beş parametre, çocuğun yetişkin olarak ulaşacağı boyu tahmin etmeye yardımcı oldu. İskelet yaşı sol el ve el röntgeni gerektirdiğinden, bu parametre Khamis hesap makinesinden çıkarıldı.

Eski Khamis Roche yöntemi, çocuğun yüksekliğini iki yılda iki katına çıkardı. Ancak bu yöntemin, özellikle kızlar için güvenilmez olduğu kanıtlandı. Bu sebeple, Dr.Roche denklemi Fels Boyuna Çalışması’nın sonuçlarına göre değiştirdi. Boy tahmini formülünün yeni denklemlerinin doğru olduğu kanıtlanmıştır.

 • Erkekler: 2 yılda 22.7 + 1.37 kat yükseklik
 • Kızlar: 2 yılda 25,0 + 1,17 kat yükseklik

Bu erken tahmin yöntemleri, çocuk doktorlarının ve ebeveynlerin bir çocuğun yetişkin boyunu tahmin etmelerine yardımcı olur. Ama doğru değildir. Bu nedenle, sonunda çocuğun cinsiyeti, yaşı, mevcut boyu ve ağırlığı ile büyük boylamsal çalışmadaki ebeveynlerin boyuna göre yeni bir istatistiksel model geliştirilmiştir. Bu yönteme Khamis Roche Yöntemi denir.

Sadece 4 yaşın üzerindeki çocuklara uygulanabilir. Bu yöntem çocuğun mevcut boy katsayısı, çocuğun ağırlık katsayısı, ortalama ebeveyn boyu katsayısı ve Beta katsayısı tablosunu sağlar. Çocuğun 18 yaşındaki yüksekliği, bir tablodan katsayı elde edilerek, karşılık gelen ölçümleriyle çarpılarak ve beta katsayısı ile birlikte tahmin edilebilir. Bu katsayılar kızlar ve erkekler için ayrıdır.

Hamis Roche Yönteminin Sınırlamaları

Khamis Roche yöntemi sadece sağlıklı Kafkas çocuklarına uygulanabilir.

Bu Kafkasya çalışmasının başka ırklardan katılımcıları yoktu; çalışma kesinlikle Kafkasya ebeveynlerinden doğan Kafkas çocuklarına dayanıyordu.

Khamis Roche yöntemi, 4 yaş ve üstü çocukların yüksekliğini tahmin etmek için kullanıldı.

Çocuğunuzun 18 yaşında boyunu tahmin etmede kızlar için 4,3 cm ve erkek çocuklar için 5,3 cm hata payı vardır.

4 yaşın altındaki çocuk boyunun tahmini yanlış olabilir.

Çocuğun Boyunu Hesaplamak İçin Diğer Yöntemler Nelerdir?

Çocuğumun boyu büyüdüğünde kaç cm olacak?

Yükseklik tahmini doğru olmayabilir, ancak bu bilimsel yöntemler çocuğunuzun gelecekteki boyu hakkında size adil bir fikir verebilir:

1. Orta-ebeveyn kuralı: 1948 yılında Horace Gray tarafından tasarlanan orta-ebeveyn çocuk yüksekliği tahmincisi, ebeveynin ortalama yüksekliğine dayanmaktadır.

 • Annenin ve babanın yüksekliğini santimetre olarak ekleyin.
 • Erkekler için13 santimetre ekleyin; kızlar için 13 santimetre çıkarın.
 • Toplamı ikiye bölün.

Bu yöntem genellikle dört yaşın altındaki çocuklar için kullanılır. Üst Ebeveyn Kuralındaki hata payı artı veya eksi 10 cm’tir.

2. Kemik yaş yöntemi: Bu yöntem 1959’da türetilmiştir ve diğer iki yöntemden daha doğru olduğu düşünülmektedir. Çocuğun sol elinin, parmaklarının ve bileğinin röntgenini içerir. Kemik yaşı kronolojik yaşla karşılaştırılır. Bu yöntemi evde deneyemezsiniz, ancak bir doktora görünün.

Feragatname: Hesap makineleri çocuğunuzun boyunun göstergesini verebilirken, yüksekliği tahmin etmede %100 doğru değildir. Ayrıca, çocuklar farklı oranlarda büyür, bazıları hızlı büyürken bazılarının büyüme hızı yavaştır. Yapabileceğiniz en iyi şey çocuğunuza dengeli beslenme sağlamak, fiziksel aktivitelere dahil etmek ve sağlıklı olduklarından emin olmaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir