Cinsel İlişkiden Sonra Sırt Üstü Yatmak Faydalı Mı?

Hamile kalmak için cinsel ilişki sonrası amuda kalkmak veya sırt üstü yatmak etkili mi?

Yıllar boyunca, cinsel konumlar ve bunların gebe kalma üzerindeki etkileri hakkında pek çok varsayım olmuştur. Şimdi, suni tohumlamada (AI) gebe kalma oranları üzerine yapılan yeni bir araştırma, cinsel ilişkiden sonra 15 dakika boyunca sırtüstü kalan kadınların hamile kalma şansının çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu bulgu, tıp camiasını şaşırttı ve gebe kalma üzerindeki cinsiyet pozisyonları üzerindeki etkisini bir kez daha merak etti.

Hedef: Yumurta

1980’lerde, iki Amerikalı araştırmacının, Rorvik ve Shettles’ın çalışmalarına dayanan, spermin dişi yumurtalara ulaşmak için yapması gereken zor bir yolculuk olduğu ve yerçekiminin işi daha da zorlaştırdığı teorisi vardı. Bu nedenle çiftlere kadının sırtüstü düz olmasının spermin hedefine ulaşmasına yardımcı olacağı önerildi.

Ancak bugün, cinsel konumun gebe kalma olasılıkları üzerinde çok az etkisi olduğu konusunda bir fikir birliği var. Kadın ne yaparsa yapsın, sperm yumurtaya doğru yol alacak. Dik dursa bile, sperm gittikleri yere nasıl gideceklerini bilir ve hedeflerine ulaşma kararlılıklarında olumlu bir şekilde inatçıdır.

Bununla birlikte, bir uyarı var: Bir kadının doğurganlık sorunları varsa, onun tarafına yerçekimi eklemesi kesinlikle ona zarar vermez. Belki bu, AI keşfini açıklar. Kadınlar AI tedavisine gidiyorsa, doğurganlık sorunları olması muhtemeldir. Belki de tedaviden sonra sırtlarında geçirdikleri fazladan zaman, tabiri caizse doğru yönde küçük bir itmedir.

Sonuç olarak, hamile kalmakta sorun yaşıyorsanız, kadını en üst pozisyonda kullanmak istemeyebilirsiniz. Eğimli bir rahim, bir kadının rahminin öne değil de geriye doğru eğildiği normal bir fizyolojik durumdur. Arkadan cinsel ilişkiye girmek, spermin rahim ağzının girişine daha kolay ulaşmasını sağlayabilir.

Yer çekiminin bebek yapma çabalarınız üzerindeki etkisini en üst düzeye çıkarmak için, seks yaptıktan sonra kalçalarınızın altına bir yastık koyun ve biraz kaldırın. 15-20 dakika böyle kalın. Bacaklarınızı havada tutmanıza gerek yoktur ve özel olarak tasarlanmış kısırlık yastığına ihtiyacınız yoktur. Sızıntıyı gidermek için yastığı bir havluyla örtmek isteyebilirsiniz.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir