Çikolata Kisti Kısırlık Nedeni Mi?

Endometriozis (çikolata kisti) kısırlığa neden olur mu?

Uzun bir süredir hamile kalmaya çalıştınız ama olmadı mı? Kısırlığa neden olabilecek birden fazla sorun vardır, ancak endometriozis dikkate alınması gereken listenin başında yer almaktadır. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği, tüm kısır kadınların yüzde 30 ila 50’sinin bir dereceye kadar endometriozla uğraştığını söylüyor.

Endometriozis Nedir?

Çikolata Kisti olarak da bilinir. Normalde rahmimizin içini gösteren bir dokuya sahibiz. Endometriozunuz olduğunda, doku rahmin dışında büyümeye başlar ve yumurtalıklar, tüpler dahil vücudun diğer bölgelerine gidebilir ve hatta mesanelerde ve böbreklerde görülmüştür.

Bu neden bir problem? Doku bu çeşitli organlara dokunduğunda, onları tahriş edebilir ve çok fazla ağrı olabilir.

Doktorların endometriozunuzun ciddiyetini belirtmek için etiketlediği dört farklı endometrioz seviyesi vardır. Aşama 1 minimum, aşama 2 hafif, aşama 3 orta ve aşama 4 şiddetlidir.

Bakınız: Endometriozis Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Neden kısır olabilirim?

Bir şey “kapalı” olduğunda, gebe kalmanın çok zor olmasına veya hiç gerçekleşmemesine neden olabilir. Bir kadının endometriozisi olduğunda, pelvis anatomisini değiştirebilir, ciddi yara izlerine ve fallop tüplerinde yapışıklığa neden olabilir ve hatta yumurtalarınızın kalitesini etkileyebilir.

Aşama 4 (şiddetli) endometriozis genellikle fallop tüplerinizi tamamen tıkar, bu da endometriozu ortadan kaldırmak için daha fazla işlem yapılana kadar gebeliğin neredeyse imkansız olduğu anlamına gelebilir.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilebilir?

Endometriozisiniz olup olmadığını gerçekten anlamanın tek yolu, genellikle ayakta tedavi olan laparoskopi adı verilen bir ameliyattır. Bundan doktor ne kadar şiddetli olduğunu söyleyebilir ve çoğu zaman çıkarabilir. Sorunun ana nedeninin endometriozis olması koşuluyla, bu ameliyattan sonra çoğu kez doğurganlık artar.

Endometriozun büyümesi için östrojene ihtiyacı vardır. Bu nedenle, östrojeni düşürmeye yardımcı olan doğum kontrol hapları ve diğer ilaçlar, endometriozisin neden olduğu ağrı için ana tedavilerdir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir