Çift Yumurta İkizleri (Dizigotik İkizler)

Bütün gebeliklerin ortalama yüzde birini ikiz gebelikler oluşturur. İkiz gebeliklerin ise yaklaşık yüzde 65’i çift yumurta ikizidir. Kelime anlamı olarak “di” iki anlamına gelir ve döllenmiş yumurta da zigot olarak adlandırılır. Bu nedenle çift yumurta ikizlerine “dizigotik ikizler” de denir.

Çift yumurta ikizleri, annedeki iki ayrı yumurtanın babadan gelen iki ayrı sperm tarafından döllenmesi sonucunda oluşur. Bunun sonucunda, iki tane farklı zigot (döllenmiş yumurta) meydana gelir. Döllenme sonucu oluşan iki farklı zigot, iki tane ayrı bebeği oluşturacak şekilde gelişir.

Çift yumurta ikizleri, farklı yumurta ve spermlerin birleşmesi sonucunda meydana geldiği için, ikizlerin genetik yapıları birbirinden farklıdır.

Çift Yumurta İkizleri Birbirine Benzer Mi?

Çift yumurta ikizleri, aslında aynı yılda doğan farklı iki kardeşlerdir. Faklı zamanlarda doğan iki kardeşten tek farkları, aynı anda anne karnında bulunmalarıdır. Bu yüzden, birbirlerine çok benzeyebilir ya da hiç benzemeyebilirler.

Çift Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri Aynı Mıdır?

Çift yumurta ikizlerinin ve tek yumurta ikizlerinin parmak izleri birbirinden farklıdır. İkiz bireyler hiçbir zaman aynı parmak izine sahip olmazlar.

Çift Yumurta İkizlerinin Cinsiyetleri Aynı Mıdır?

Çift yumurta ikizleri, aynı yılda doğan farklı iki kardeş gibi iki ayrı sperm ve iki ayrı yumurtanın döllenmesi sonucunda oluşurlar. Aynı anda anne karnında bulunan farklı iki kardeş gibidirler. Çift yumurta ikizlerinin genetik yapıları birbirinden farklıdır. Bu nedenle, çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri aynı yada farklı olabilir. İki bebeğin de kız ya da erkek olduğu durumlar vardır. Ancak çift yumurta ikizlerinde en sık rastlanan durum, ikizlerden birinin kız diğerinin erkek olmasıdır.

Çift Yumurta İkizlerinin Ultrason Görüntüleri

Çift yumurta ikizlerinin görüldüğü gebeliklerde, her zaman iki farklı amniyon kesesi bulunur. Hamilelik süresince, bebekler farklı amniyon keselerinde gelişimlerini sürdürürler. Çift yumurta ikizlerinin, amniyon keseleri gibi ve koryon zarları da farklıdır. Bu nedenle, bebekler rahim içerisinde birbirlerine direk temas edemezler ve kordonları birbirine dolanamaz.

Çift yumurta ikizlerinin görüldüğü gebeliklerde, plasenta (bebeğin eşi) iki tanedir ve her iki bebek için ayrıdır. Hamileliğin 11. ile 14. haftaları arasında yapılan ultrason incelemelerinde, zarların kalınlığına ve şekline bakılarak çift yumurta ikizi olup olmadığı anlaşılır. Gebeliğin ilerleyen haftalarında, eğer bebeklerin cinsiyetleri farklı olarak izlenirse, çift yumurta ikizi oldukları kesin olarak söylenir.

Çift Yumurta İkizi Gebeliği Şansını Arttıran Etkenler Nelerdir?

Çift yumurta ikizlerinin oluşumunu etkileyen çeşitli genetik ve çevresel faktörler bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı, çift yumurta ikizi görülme sıklığı toplumlar arasında farklılık gösterebilir. Tek yumurta ikizleri, dünyanın her yerinde ve her ırkta aynı sıklıkta görülür ve hiçbir faktörden etkilenmez. Ancak çift yumurta ikizlerinin meydana gelmesi, anne ile ilgili bazı faktörler tarafından etkilenir.

Baba ile ilgili durumlar ise, çift yumurta ikizi oluşumunu etkilemez. Çift yumurta ikizi oluşma şansını artıran etkenler şu şekilde sıralanır:

  • Çift yumurta ikizleri, bazı ırklarda daha fazla görülür. Örneğin, siyahi ırklarda çift yumurta ikizi oluşma sıklığı daha fazladır.
  • İleri yaşlardaki gebeliklerde (anne yaşı 35 ve üstündeyse), çift yumurta ikizleri daha sık görülür.
  • Çok doğum yapan annelerde, çift yumurta ikizi görülme olasılığı artar.
  • Daha önceki doğumda çift yumurta ikizi doğuran annelerde, tekrar ikiz gebelik görülme ihtimali yüksektir.
  • Anne adayının ailesinde çift yumurta ikizi var ise, ikiz gebelik oluşma şansı daha fazladır.
  • Tüp bebek tedavisi gören veya kısırlık için ilaç kullanan anne adaylarında, çift yumurta ikizi görülme sıklığı artar.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir