Braxton Hicks ve Doğum Sancısı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yalancı Sancı ve Gerçek Doğum Sancısı Farkları

Braxton Hicks kasılmaları veya yalancı doğum, gerçek doğum sancılarından daha az ağrılı ve daha düzensizdir.

Braxton Hicks kasılmaları, gerçek doğum sancılarından daha az ağrılı ve daha düzensizdir.

Braxton Hicks kasılmaları veya “yalancı sancı”, gebeliğin üçüncü trimesterinde veya muhtemelen ikinci trimesterde meydana gelen düzensiz kasılmalardır. Braxton Hicks kasılmaları genellikle gerçek doğumdan daha hafiftir ve düzenli aralıklarla ortaya çıkmazlar.

Gerçek doğum kasılmaları düzenli aralıklarla ortaya çıkar ve Braxton Hicks kasılmalarından daha güçlüdür.

Hem Braxton Hicks’te hem de gerçek doğum kasılmalarında, alt karın bölgesi ve / veya kasık kasılır veya sıkışır ve ardından rahatlama gelir.

Braxton Hicks kasılmaları düzenli zaman aralıklarında meydana gelmez ve günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, birçok hamile kadın, mesane dolu olduğunda geceleri ve egzersiz veya cinsel ilişki sırasında Braxton Hicks kasılmalarını hissedebildiklerini bildirmektedir. Braxton Hicks kasılmaları, özellikle hamilelikte erken başladıklarında ağrılı olmayabilir.

Doğum sırasındaki gerçek doğum kasılmaları genellikle daha sık, güçlenir ve birbirine yakınlaşan aralıklarla gerçekleşir. Pek çok kadın genellikle gerçek doğum sancılarının acısını dalga benzeri bir şekilde meydana geliyormuş gibi tanımlar.

Braxton Hicks Kasılmaları Ne Zaman Olur?

Bazı hamile kadınlar, ikinci trimesterde Braxton Hicks (yanlış doğum) kasılmaları yaşarlar.

Bu meydana geldiğinde, kasılmalar düzenli aralıklarla gelmez ve çoğu kadın bunu fark etmez.

Yanlış doğum kasılmaları zamanla kötüleşmez ve birbirine daha yakın meydana gelmez. Vücut pozisyonlarını hareket ettirdiğinizde veya değiştirdiğinizde bile azalabilir veya kaybolabilirler.

Braxton Hicks kasılmaları rahatsız edici bir gerginlik hissine neden olabilir. Ancak genellikle gerçek şey veya gerçek doğum kasılmaları kadar acı verici değildir. Bazen Braxton-Hicks kasılmaları yaşayan kadınlar, bunların gerçek doğumu temsil ettiğine inanır ve bu semptomlar nedeniyle “yanlış alarm” yaşarlar.

Gerçek doğum:

Gerçek doğum veya gerçek doğum kasılmaları, preterm veya erken doğum haricinde, genellikle gebeliğin 37. haftasından sonra başlar.

Doğumun başladığının, düzenli zaman aralıklarında meydana geldiğinin, güçlendiğinin (daha yoğun ve ağrılı) ve zamanla birbirine yaklaştığının bir işaretidir.

Doğum sancıları ve ağrı, büyük olasılıkla, bebeğinizin doğumuna hazırlanırken gerçek doğum başladığında, doğum tarihinize yakın bir zamanda meydana gelir.

Ayrıca, mukus tıkacı kanla dolduğunda su kırılması (amniyotik sıvının sızması), vajinal mukus tıkacının geçmesi gibi başka doğum belirtileri de olabilir.

Gebe Kalma: Yumurtadan Embriyoya Muhteşem Yolculuk

  • Braxton Hicks kasılmalarının uzunluğu, 30 saniyeden az ile 2 dakika veya daha fazla arasında değişebilir.
  • Doğum kasılmaları genellikle 30 ila 90 saniye sürer.

Doğum sancılarının olabileceğini düşünüyorsam doktorumu ne zaman aramalıyım?

37 haftalık hamilelik öncesinde, daha sık (her 10 dakikada bir) ve ağrılı hale gelen kasılmalarınız varsa, bakım sağlayıcınıza, doğum uzmanınıza başvurmalı veya hastaneye gitmelisiniz. Karın ağrısı, bel ağrısı, kramplar, pelviste veya alt karın bölgesinde baskı hissi, vajinal kanama veya vajinal akıntıda değişiklik varsa tıbbi yardım almalısınız.

37. haftadan sonra sağlık ekibiniz onları ne zaman aramanız veya hastaneye gitmeniz gerektiğini size bildirecektir. Gerçek doğumla, kasılmalar düzenli olarak gerçekleşir ve yaklaşık 30 ila 90 saniye sürecek şekilde güçlenir ve geçmez. Suyunuz gelirse, vajinal kanamanız varsa, şiddetli ağrı yaşıyorsanız veya semptomlarınızda endişe verici herhangi bir değişiklik varsa, daima doğum uzmanınız iletişime geçin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.